Jaroslav Dodok Rôzne

Študenti nerozumejú peniazom, školy tento problém ignorujú

Dokázali by ste si vybrať výhodnejšiu pôžičku? Veľká väčšina slovenských školákov nie. Veď úspešne test finančnej gramotnosti zvládli iba tri percentá z nich. Študenti nerozumejú financiám, a preto si aj v dospelosti berú menej výhodné úvery a prichádzajú o tisíce eur.

Ilustračný obrázok k článku Študenti nerozumejú peniazom, školy tento problém ignorujú
Foto: Jaroslav Dodok

Napriek tomu sa väčšina škôl rozhodla, že žiakov nebude v tejto oblasti vzdelávať.

Správne hospodáriť s peniazmi je čoraz dôležitejšie, avšak Slováci to zväčša nedokážu. Zmeniť sa to rozhodli Junior Achievement Slovensko a Slovenská banková asociácie. Na základných a stredných školách organizujú projekt Ako pracovať s peniazmi, ktorý učí žiakov, kde si majú peniaze uložiť či ako si vybrať najvýhodnejšiu pôžičku.

Ešte predtým, než sa žiaci začali o peniazoch učiť, vypracovali vstupné testy. Na to, aby v nich boli úspešní, bolo potrebné odpovedať správne aspoň na 75% otázok. To sa podarilo iba 3% z niekoľko tisíc zapojených. Žiaci na základných školách zvládli test v priemere na 43%. Veľkým negatívom je, že stredoškoláci boli lepší v priemere iba o 6%.

Ak sa to nenaučia ako študenti, nebudú to vedieť nikdy

Napríklad pri rozhodovaní sa o tom, ktorá z dvoch pôžičiek je výhodnejšia, si väčšina vybrala tú s nižším úrokom. Nehľadeli však na ročnú percentuálnu mieru nákladov, preto si takmer všetci vybrali tú menej výhodnú. Nanešťastie, podľa prieskumov to platí aj o dospelých Slovákov. Tí vôbec neporovnávajú ponuky bank, riadia sa predovšetkým výškou splátky a zabúdajú na ďalšie poplatky či dĺžku splácania, preto prichádzajú o tisíce eur.

Tým sa potvrdzuje to, že pokiaľ sa ľudia nenaučia správne narábať s peniazmi ešte ako študenti, tak to nebudú vedieť nikdy. Aj preto množstvo slovenských rodín žije, ako sa vraví, od výplaty do výplaty, a nie sú schopné zostaviť si efektívny rozpočet.

Väčšina škôl nevzdeláva o financiách vôbec

Tento problém si uvedomujú nielen banky, ktoré šíria finančnú osvetu na školách už niekoľko rokov, ale aj ministerstvo školstva. „Vzdelávanie žiakov v oblasti finančnej gramotnosti považuje ministerstvo školstva za dôležitú súčasť výchovy a vzdelávania,“ vraví pre student24.sk hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Ministerstvo už v roku 2009 vydalo Národný štandard finančnej gramotnosti, ktorý udáva, čo všetko by školy mali žiakov o financiách naučiť. To, či a ako sa to bude vyučovať, je na riaditeľovi každej školy. Problémom je, že podľa správy štátnej školskej inšpekcie iba 28,5 % z kontrolovaných škôl vzdelávalo o financiách. Ostatné školy neučili o peniazoch vôbec!

Riešením by mohlo byť povinné vzdelávanie o financiách na každej škole.*** „So zavedením povinného predmetu finančná výchova sa v súčasnosti neuvažuje,“*** odpovedal na našu otázku hovorca ministra školstva.

student24.sk/Kornel Kubík

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM