Kornel Kubík Rôzne

Čaplovič chystá zmenu: Na bilingválne gymnáziá chce púšťať len deviatakov

Na päťročné bilingválne gymnáziá zrejme budú môcť ísť len žiaci z deviateho ročníka. Zmenu plánuje ministerstvo školstva pod vedením Dušana Čaploviča. Súčasná legislatíva umožňuje prijímať žiakov na jazykové gymnáziá aj z ôsmeho ročníka, mnoho z nich to využíva.

Ilustračný obrázok k článku Čaplovič chystá zmenu: Na bilingválne gymnáziá chce púšťať len deviatakov
Zdroj: TASR

„Ministerstvo školstva pripravuje návrh legislatívnej zmeny, aby sa o štúdium v päťročných bilingválnych gymnáziách mohli uchádzať len žiaci končiaci 9. ročník základnej školy,“ povedal pre TASR ministrov hovorca Michal Kaliňák.

Rezortu sa nepozdáva, že ôsmaci, ktorých prijmú do päťročného bilingválneho vzdelávacieho programu nezískajú na základnej škole nižšie stredné vzdelanie, ktoré základná škola poskytuje. „Ide tak o nesystémový prvok vo vzdelávacom systéme, nakoľko títo žiaci neabsolvujú povinný rozsah predmetov a ich obsah určený rámcovým učebným plánom základnej školy 9. ročníka,“ zdôvodnil hovorca.

Navrhli to aj učitelia

Prijímať žiakov na bilingválne gymnáziá z deviateho ročníka navrhli v analýze k tohtoročnému Testovaniu 9 aj pedagógovia zo Slovenskej komory učiteľov. Nepozdáva sa im, že žiaci, ktorí odchádzajú na tento typ gymnázií z ôsmej triedy, nepíšu deviatacky monitor. Ten neabsolvujú ani žiaci v kvarte na osemročných gymnáziách, ktorí sú v rovnakom veku ako deviataci na základných školách. Výsledky testovania sú tak podľa SKU neobjektívne, keďže nezohľadňujú vedomosti všetkých žiakov v príslušnom veku.

Predseda gymnázií nesúhlasí

Predseda Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň hovorí, že podľa štatistík, ktoré má k dispozícii, na bilingválne gymnáziá ide viac žiakov z deviateho než z ôsmeho ročníka. Plánované opatrenie podľa neho nemá reálny podklad. „Nikto doteraz nezisťoval, ktorá skupina detí dosahuje lepšie výsledky. Či tí, ktorí vyjdú z ôsmeho alebo z deviateho ročníka,“ uviedol Sadloň.

Kompetentní by sa podľa neho skôr mali zaoberať myšlienkou, ktoré päťročné bilingválne gymnáziá majú zmysel, a ktoré treba otvárať naopak len ako štvorročné. „Tie by mohli byť len pre deviatakov,“ do­dal.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM