Barbara Dallosová Rozhovor

Cestovateľka a blogerka roka Andrea (24) z Kremnice: Do sveta na vlastnú päsť a bez strachu? Treba len vedieť, ako na to!

Súťaž Bloger roka mala na Slovensku tento rok premiéru. Blog Kremničanky Andrey sa stal vo svojej kategórii druhým najlepším v krajine. Pre tých, ktorí zbierajú odvahu vyraziť do sveta na vlastnú päsť, má ostrieľaná cestovateľka jasný odkaz.

Ilustračný obrázok k článku Cestovateľka a blogerka roka Andrea (24) z Kremnice: Do sveta na vlastnú päsť a bez strachu? Treba len vedieť, ako na to!
Zdroj: Dnes24.sk

Kuba, Singapur, India, Turecko, Tunisko, Španielsko a jeho ostrovy ako Malorka či Kanáry, Taliansko vrátane Sicílie a Sardínie, Francúzsko, Korzika, Švédsko, Nemecko, Rakúsko, Chorvátsko, Česká republika, Maďarsko, Belgicko, Veľká Británia, Bulharsko, Cyprus, Čierna Hora… To všetko sú miesta, na ktoré mladá cestovateľka Andrea Kunštárová vkorčila, a ktorými môžete, aspoň virtuálne, precestovať aj vy na jej blogu Cestovanie Svetom.

Blog si začala písať v roku 2012. Spomenieš si aj, odkiaľ bol úplne prvý príspevok?
Áno, pamätám si to presne. Bolo to z dovolenky na Kanárskom ostrove Lanzarote.

Máš svoje obľúbené miesta, ktoré si navštívila viackrát a máš v pláne sa na ne opäť vrátiť?
Jednou z mojich najobľúbenejších destinácií je Praha. Kedysi som sem chodievala takmer každý rok, v poslednej dobe je to už trochu zriedkavejšie. Zbožňujem atmosféru tohto mesta, prechádzku po Malej strane a Karlovom moste, dobré jedlo alebo nočný pohľad na Hradčany. Ostatné destinácie som navštívila väčšinou len raz. Keď plánujem dovolenku alebo výlet, tak sa väčšinou snažím nájsť miesto na ktorom som ešte nebola. Aj tak ich je na svete toľko, že všetky určite nestihnem navštíviť.

Ani nejaké osudové miesto? Kút sveta, v ktorom keď si sa ocitla, tak si si povedala…keď ma raz život naštve, tak sa pobalím a prídem žiť sem… ?
Myslím, že ani nie. Momentálne žijem vo Viedni a keď som tu bola ako turista, ani ma nenapadlo, že tu budem raz žiť.

A kým sa do sveta vydávaš najčastejšie? Vyrazila si niekedy aj celkom sama?
Často chodíme s rodinou a to s priateľovými rodičmi, mojou maminou a jej priateľom, všetci sú to tiež veľkí fanúšikovia cestovania, takže tvoríme výbornú partiu keď sme spolu niekde na výlete. Sama som ešte nebola nikdy, nemal by ma kto fotiť, ak nerátam selfie (smiech).

Ty tvrdíš, že sa netreba báť vyraziť von na vlastnú päsť a že je to niekedy aj lacnejšie, než cez cestovnú kanceláriu…
Áno. Síce chápem, že jazyková bariéra a strach z cudziny môže byť pre niektorých ľudí problém a preto je pre nich dovolenka s cestovnou kanceláriou jednoduchšou voľbou. Avšak z vlastnej skúseností musím povedať, že ani s cestovkou to nie je vždy úplne ideálne a problémom sa nemusíte vyhnúť. Treba sa odvážiť, ale vedieť, ako na to.

A ako na to?
Častokrát je oveľa cennejšie navštíviť internetové stránky, ktoré poskytujú ubytovanie a prečítať si recenzie od ľudí, ktorí tam už boli a podľa toho sa rozhodnúť, čo sa vám páči a čo nie. Zo začiatku by som odporučila cestovanie na vlastnú päsť do nie až tak vzdialenej krajiny, napríklad len niekde v rámci Európskej únie. Sama veľmi rada pomáham menej skúseným cestovateľom nájsť dovolenku a to úplne zadarmo v sekcii Dovolenka na mieru.

Iný kraj, iný mrav. Keď ide človek nepripravený do krajiny s inou kultúrou, môže to spôsobiť aj spoločensky patovú situáciu. Zažila si niekedy niečo podobné?
Patovú situáciu nie, ale ten rozdiel som už pocítila. Napríklad v Indii som ako blondína dosť vyčnievala z radu a mnoho ľudí si ma na ulici fotilo alebo sa mi prihováralo a pýtalo sa, odkiaľ pochádzam.

Cestovatelia okrem iných zemí spoznávajú i iné mentality. Platia podľa tvojich skúseností stereotypy, že Kubánci sú temperamentní, Škandinávci strohí a pod.?
Vo väčšine prípadov si myslím, že to platí. Určite môžem povedať, že Taliani sú veľmi hluční, Španieli temperamentní a tak trochu leniví… cez siestu nenájdete v uliciach skoro žiadnych domácich. A v poslednej dobe mám možnosť spoznávať Rakúšanov, keďže žijem v Rakúsku, a tí sú zase veľmi precízni až perfekcionisti, ale aj napriek tomu veľmi priateľskí a nápomocní cudzincom.

Nakoplo ťa ocenenie v súťaži Bloger roka?
Určite! Veľmi sa teším a aj vďaka oceneniu chcem na stránke Cestovanie Svetom intenzívnejšie pracovať, rozširovať ju a uvidíme, možno sa nám budúci rok podarí aj vyhrať.

Foto: archív A.Kunštárovej

Niekoľko mometov z Andreiných potuliek po svete...
22
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM