Jaroslav Dodok Rozhovor

Rozhovor: Nadácia Intenda ponúka mladým šancu meniť okolie

Nadácia Intenda podporuje najlepšie nápady mladých. V troch grantových programoch poskytla granty vo výške takmer 95 000 eur. Viac hovorí predseda jej Správnej rady Michal Kaliňák.

Ilustračný obrázok k článku Rozhovor: Nadácia Intenda ponúka mladým šancu meniť okolie
Foto: Jaroslav Dodok

Ak niekto ponúka peniaze na projekty, zrejme sa stretáva s výrazným záujmom žiadateľov. Ako je to v prípade Nadácie Intenda? Takto to funguje asi v prípade každého, kto vyhlasuje granty. Žiadostí je stále viac ako peňazí, ktorými sa dajú podporiť. Pre nás však nie je kľúčový počet žiadostí ani celková výška peňazí, ktoré od nás žiadajú mladí ľudia. To, čo v skutočnosti považujeme za pozitívne je fakt, že mladým ľuďom a ich organizáciám ponúkame šancu zmysluplne formovať svoje okolie a tak ich podporujeme aj v tom, aby aj získali cenné skúsenosti a zručnosti v práci s projektmi a s realizáciou zámerov. Sme teda aj akousi základnou školou, kde môžu záujemcovia reálne otestovať svoje nápady a to od chvíle, kedy naformulujú zámer až po jeho samotnú realizáciu.

Najviac peňazí ste v tomto roku poskytli v programe Rozvíjame občiansku identitu. Čo sleduje tento program a aké výsledky ste v ňom dosiahli tento rok? Najlepšie nápady mladých ľudí v rámci tohto programu boli podporené celkovo 50 000 eurami. Cieľom spomínaného programu je prispieť k rozvoju angažovanej občianskej spoločnosti na Slovensku prostredníctvom podpory dvoch kľúčových tém – posilňovania aktívnej účasti mladých ľudí na občianskom živote a zvyšovania rešpektu mladých ľudí k prirodzenej rozmanitosti spoločnosti. Maximálna výška podpory na jeden projekt bola v tomto roku 4 500 eur. V rámci tohto programu bolo schválených 14 projektov, napríklad Slovenskej debatnej asociácii s názvom „Od problémov k debate“, či prievidzské aktivity „Pochop minulosť a uchop budúcnosť.“

Spomínate konkrétne projekty, ktoré sú z dvoch odlišných kútov Slovenska. Orientujete sa skôr na obce, alebo mestá? Odkiaľ by mali pochádzať projekty, ktoré podporujete? V Nadácii sme dlhodobo riešili dilemu, či je lepšie sa orientovať na mládežnícke aktivity v obciach, alebo v mestách. Ak je našou prioritou podpora dobrých nápadov a motivácia mladých, zrejme by smerovanie na vidiek, alebo na mestá nebolo celkom správne. Preto sa na projekty nepozeráme z hľadiska toho, odkiaľ pochádzajú, ale čo sledujú. Dôkazom toho sú aj naše ďalšie programy. Napríklad v rámci programu Podporujeme súčasné umenie sme podporili projekty v celkovej výške 30 000 eur. V tomto programe ide o podporu ambicióznych umeleckých projektov, umožnenie verejnej prezentácie najtalentovanejších absolventov štúdia umeleckých smerov či posilnenie povedomia verejnosti o súčasnej mladej umeleckej scéne prostredníctvom prezentačných a reflexívnych aktivít. V rámci tohto programu získalo zelenú 26 nápadov a teda boli aj z veľkých miest, ale aj z pomerne menších. Ako napríklad „Pyecka Gallery 2013“ v Košiciach, „21 zmyslov – zatiaľ“ z Bratislavy či „Neviditeľná Štiavnica – NEWest MEDIA WORKSHOP 2013“ v Banskej Štiavnici.

Ďalší z programov, kde ste podporili nápady a iniciatívy mladých bol program Oživujeme verejný priestor. Ako to bolo v tomto prípade? V tomto prípade boli podporené projekty v celkovej výške 15 000 eur. Program sleduje podporu jedinečných prejavov rôznorodých skupín mladých ľudí realizovaných vo verejnom priestore, s dopadom na širšie spoločenstvo. Projekty sa realizujú v mestách i obciach, so samozrejmým presahom do virtuálneho priestoru. Nadácia Intenda v tomto programe podporila 25 projektov realizovaných naprieč Slovenskom. V Prešove bol takto podporený projekt „Mini ramp session „wheels of art festival 2013“, v Trnave Trnavský rínok a v malej obci Čabiny na severovýchode Slovenska, v okrese Medzilaborce, získal podporu nápad s názvom „Do it yourself!“. Mimochodom mladí ľudia z tejto obce boli v tomto roku úspešný aj s projektom „After/at the end of the world“ v rámci programu Podporujeme súčasné umenie. Takže skutočne nám ide o podporu dobrých nápadov a veľkosť obce v tomto nehrá žiadnu významnú úlohu.

Máte aj prehľad o tom, ku ktorému kraju ste boli „najštedrejší“? Granty v celkovom balíku 18 400 eur smerovali do Nitrianskeho kraja. Projekty v Banskobystrickom kraji získali finančnú podporu v celkovom objeme 10 604 eur. Žilinský kraj získal pre projekty mladých ľudí 9 250 eur, Trenčiansky kraj bol podporený výškou 6 409 eur. Projekty v Prešovskom kraji boli podporené čiastkou 2 836 eur, v Košickom kraji bola podpora vo výške 1 750 eur a najmenej uchádzačov o podporu s podporenou čiastkou na úrovni 3 950 eur bolo z Trnavského kraja. Projekty realizované vo viacerých miestach vnímame ako celoslovenské podujatia, ktoré boli podporené 12 360 eurami.

V úvode ste spomínali, že žiadostí je stále viac ako peňazí, ktorými sa dajú podporiť. Plánujete aj v budúcom roku pokračovať s rovnakými grantovými programami? Nadácia v týchto dňoch uverejní ďalšie grantové kolo v rámci programu Podporujeme individuality. Toto kolo bude zavŕšením tohtoročnej grantovej činnosti. Len pred nedávnom sme na úrovni zriaďovateľov Nadácie organizovali programovú konferenciu, či presnejšie workshop, na ktorom sme bilancovali programy a zároveň sme prišli s návrhom nových, veľmi inovatívnych programov. V tomto momente však ešte nechceme nič detailnejšie prezrádzať, pretože najskôr musíme uzavrieť všetky detaily, ale určite na jeseň predstavíme naše grantové aktivity pre budúci rok. Už teraz však môžeme hovoriť o tom, že ponúkneme niečo, čo bude v našich podmienkach veľmi ambiciózne a hlavne merateľné úspechom

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM