Od Vás

Gymnazisti z Tajáku sa vydali po stopách francúzskeho básnika: Navštívili aj Louvre v Paríži

Žiačky druhého ročníka bilingválnej sekcie Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici sa pred týždňom vrátili z pobytu vo francúzskom mestečku Nanteuil-le-Haudouin. Tým úspešne zavŕšili práce na projekte Comenius – Po stopách Roberta Desnosa.

Ilustračný obrázok k článku Gymnazisti z Tajáku sa vydali po stopách francúzskeho básnika: Navštívili aj Louvre v Paríži
Zdroj: Dnes24.sk

Cieľom tohto projektu je priblížiť ľuďom život a dielo francúzskeho surrealistického básnika Roberta Desnosa, ktorý zahynul v koncentračnom tábore Terezín počas druhej svetovej vojny.

Týždeň strávený v zahraničí bol zároveň tretím stretnutím so žiakmi z Collège de Guillaume Cale v Nanteuil-le-Haudouin a zo Slovanského gymnázia v Olomouci. Francúzi vyzdvihli Slovákov a Čechov večer 17. marca na miestnej železničnej stanici a následne ich privítali vo svojich domácnostiach.

V utorok všetci zasadli za počítače v Collège a pustili sa do práce. Počas prestávok sa mohli taktiež oboznámiť so školským životom francúzskych študentov a porovnať ho s naším. Vyučovanie zvyčajne končí o piatej. Francúzi nemenili svoje zvyky ani počas nášho pobytu, takže do rodín sme sa vracali až večer.

V stredu čakala na všetkých cesta do Paríža vzdialeného necelých 50 kilometrov. Vlakom a metrom to netrvalo dlho a knižnica Sainte-Geneviève mohla už o desiatej prijať skupinu študentov a profesorov, ktorí sa znova dozvedeli niečo nové o Robertovi Desnosovi. Počas obeda mali šancu rozhliadnuť sa po Paríži a vychutnať si nádherné počasie. Táto návšteva končila prehliadkou Louvru a hoci sa z Paríža odchádza ťažko, všetci boli radi, keď vlak prišiel do Nanteuil.

Vo štvrtok práce pokračovali v plnom prúde, bolo potrebné spracovať poznatky z Paríža. Poobede nasledovala prehliadka tábora Royallieu pri neďalekom meste Compiègne. Aj sem život zaviedol Roberta Desnosa. Bol tu uväznený v roku 1944 a odtiaľto bol deportovaný s tzv. konvojom tetovaných do koncentračných táborov v Nemecku.

Činnosť študentov aj profesorov vrcholila v piatok, všetci sa snažili dotiahnuť projekt do konca. Po vyčerpávajúcich dňoch Francúzi so svojimi hosťami strávili posledné spoločné chvíle a v sobotu ráno sa rozlúčili.

Aj keď sa žiaci vrámci projektu už nestretnú, výsledky ich práce musia ešte zosúladiť a predstaviť verejnosti vo forme výstavy, filmu a brožúry. Okrem hmatateľných výsledkov im určite zostane aj veľa spomienok a priateľstiev.

Terézia Pompurová

Gymnazisti z Tajáku sa vydali po stopách francúzskeho básnika
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie