Kornel Kubík Rôzne

Rady pre maturantov, ako čo najlepšie napísať test zo slovenčiny

Maturantov v utorok 18. marca čakajú písomné maturity zo slovenského jazyka a literatúry. Student24 preto prináša rady, ako čo najlepšie napísať test zo slovenčiny. Vypracoval ich učiteľ slovenčiny na gymnáziu Ján Papuga, ktorý dobre vie, aké chyby maturanti robia najčastejšie a ako sa im vyhnúť.

Ilustračný obrázok k článku Rady pre maturantov, ako čo najlepšie napísať test zo slovenčiny
Zdroj: TASR

Maturantom odporúča sústrediť sa, pozorne čítať úlohy a pridáva konkrétne a užitočné rady:

 • Úlohy v testoch sa z roka na rok opakujú, preto si dôkladne preriešte testy zavesené na stránkach NÚCEM-u (nájdete ich dole v časti „Dokumenty“) a preštudujte si katalóg cieľových požiadaviek.
 • Absolútne sa sústreďte na úlohy zamerané na čítanie s porozumením (napr. čo vyplýva/nevyplýva z textu, čo v texte vyjadruje uvedená veta a pod.). Tieto úlohy sú zložité (aj keď vyzerajú jednoducho), vyžadujú si sústredenie a detailné čítanie a porozumenie. Pri ich riešení možno postupovať tak, že si prečítate 1. možnosť, overíte ju v texte, či je správna/nesprávna, potom druhú možnosť až po štvrtú.
 • Všímajte si všetky časti úryvku, ktorým sa začína každá dvojstránka testu (spolu je ich osem) – aj titulok, aj zdroj, prípadne dátum a uvedenie autora textu. Čítanie s porozumením môže súvisieť aj s týmito informáciami.
 • Ak je súčasťou textu graf, obrázok alebo schéma, treba si dávať pozor, či sa úloha vzťahuje na text alebo práve na priložený graf, obrázok alebo schému.
 • V maturitných testoch sa pravidelne objavujú ľahké aj veľmi ľahké úlohy. Nedajte sa pomýliť a nemyslite si, že každá ľahšia úloha je hneď chytákom. Riešte ju tak, ako ostatné.
 • Rozložte si čas na úlohy, využite všetok čas, neponáhľajte sa. Určite si po vyplnení testu treba všetko skontrolovať (môže sa stať, že nejakú otázku omylom vynecháte a nevyriešite ju, hoci by ste ju vedeli).
 • Využívajte aj vylučovaciu metódu v otázkach s výberom možností.
 • Pripravte sa na to, že v teste sa môže objaviť aj text, ktorému ste sa na hodinách literatúry nevenovali. Vtedy sa úlohy zameriavajú iba na daný úryvok, teda nemôžu sa pýtať na to, čo nevyplýva z úryvku.
 • Ak je však v teste úryvok z tzv. povinnej literatúry, úlohy môžu súvisieť a s informáciami, ktoré nesúvisia s úryvkom, ale s podrobnou znalosťou povinného diela: autor, postavy, žánrové zaradenie, téma, čas a miesto deja, literárny smer, zápletky a konflikty, kompozícia, typ rozprávača a pod. Pri opakovaní povinnej literatúry sa zamerajte na epiku a drámu, keďže z lyriky môže byť v teste akákoľvek báseň, teda sa nedá na to pripraviť.
 • V otázkach s výberom odpovede je iba jedna možnosť správna. Môže sa stať, že budú dve podobné možnosti. Ak nájdete v úlohách zameraných a čítanie s porozumením dve zdanlivo správne možnosti, musíte sa zamerať na úplné detaily textu, na čítanie „medzi riadkami“, na dedukciu a na vlastnú čitateľskú a interpretačnú skúsenosť. Prečítajte si text ešte raz a absolútne sa sústreďte na to, ktorá z dvoch podobných odpovedí je správna, najpravdepodob­nejšia. Tipovanie sa nemusí vyplatiť.
 • Dávajte pozor na záporné otázky typu čo z textu nevyplýva; ktorá odpoveď je nesprávna a pod., ktoré sa často mýlia (pod vplyvom nesústredenia sa) s otázkami typu čo vyplýva z textu, ktorá odpoveď je správna a pod. Slovesá v záporných otázkach sú podčiarknuté.
 • V úlohách na doplnenie správnej odpovede treba vpísať odpoveď v súlade s pravopisom, najmä ak je úloha zameraná na pravopis alebo gramatiku. V týchto odpovediach treba niekedy rozlišovať veľké a malé písmená. Teda nemožno vždy vpisovať odpovede paličkovým písmom. Dodržte čitateľnosť písma, aby ste sa nepripravili o bod z dôvodu nedešifrovateľnosti vašej odpovede.
 • Píšte len modrým alebo čiernym perom (nie plniacim, nie ceruzkou). Nevyužívajte bielidlo.
 • Nepoložte odpoveďové hárky na seba (sú samoprepisovacie).
 • Administrátor (dozor) neodpovedá na otázky súvisiace s jednotlivými položkami testu. V prípade, že by vám poradil, jeho odpoveď nemusí byť správna, keďže administrátor nie je slovenčinár. Spoliehajte sa na vlastné vedomosti.
 • Neodpisujte. Ani spolužiak jednotkár v „maturitnom strese“ nemusí vedieť správnu odpoveď. Spoliehajte sa na seba. Často sa stáva, že maturujúci získa odpoveď od spolužiaka, no potom zistí, že bola nesprávna, pričom jeho zamýšľaná odpoveď bola správna. Ak ste vynikajúci žiak, buďte sebecký a nikomu neraďte – môže vás to vyrušovať a ľahko sa pomýlite.
 • Nedajte sa zviesť „únikmi“ testov na internete. Nestrácajte s nimi čas. Keby aj došlo k únikom, úlohy sa môžu v hodnotení anulovať, nič tým teda nezískate, iba stratíte čas.
 • Nevyrušujte, nepoužívajte ťaháky, mobily, mp3 prehrávače, slúchadlá – za porušenie možno maturujúceho vylúčiť.

Tu nájdete rady, ako čo najlepšie napísať sloh zo slovenčiny

Odporúčame prečítať si aj:

Student24/Ján Papuga

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM