Marcel Páleš Kultúra

Parádne dokumenty z celého sveta v Bystrici: Čo ponúka festival Jeden svet?

V dňoch 12. – 14. marca 2013 sa budú v priestoroch Múzea SNP a v Kinosále Akadémie umení na Hornej 95 premietať dokumentárne filmy takmer z celého sveta. Prinesie ich filmový festival Jeden svet. O čo ide?

Ilustračný obrázok k článku Parádne dokumenty z celého sveta v Bystrici: Čo ponúka festival Jeden svet?
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Festival Jeden svet začína celoslovenskú prehliadku v Bratislave a neskôr sa dostáva do rôznych miest. „V Banskej Bystrici sme festival Jeden svet 2012 zobrali pod svoje krídla. Robíme ho už tretí rok po sebe. Minulý ročník nás nabudil a povedali sme si, že v Banskej Bystrici sa festival oplatí robiť. Veríme, že ľudia budú mať o neho záujem aj tento rok,“ vyslovil Michal Kočiš z občianskeho združenia Nový film. V spolupráci s Múzeom SNP, SAŽP, Akadémiou umení a Amnesty International Slovensko pripravili bohatý program.

12. marca 2013 o 17:00 bude premietnutý film K svetlu, po ktorom približne o 18:20 príde oficiálny začiatok festivalu. V kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici bude potom nasledovať film Drahý Mandela. Ide v ňom o nesplnený sľub prezidenta Mandelu o slušnom bývaní pre všetkých. Po filme bude priestor na diskusiu. Prvý večer ukončí divadelné predstavenie Divadla bez opony – Snehulienka a sedem trpaslíkov.

„Po roku budú v programe opäť aj diskusie organizované Univerzitnou skupinou Amnesty Interantional o danej téme a filme. Spomeniem len napríklad Kto zabil Natašu? alebo film Nedáme sa umlčať. Veríme, že filmy a diskusie oslovia všetky vekové generácie a prídu s nami diskutovať o ľudských právach,“ uviedla Zuzana Szabóová z Univerzitnej skupiny Amnesty International. Film Kto zabil Natašu? bude spolu s diskusiou na programe hneď v druhý festivalový deň (13. marca 2013) v kinosále Akadémie umení na Hornej 95 o 16:40. Arabské revolúcie v Tunise, Egypte a v Libanóne sú námetom pre dokument Nedáme sa umlčať, premietaný v kinosále Múzea SNP.

Po filme bude diskusia. Začiatok premietania je 14. marca 2013 (štvrtok) o 16:00. V Komunitnom centre Sásová bude film o odvážnych moslimských ženách s názvom Chceme spravodlivosť. Začiatok premietania 14. marca 2013 (štvrtok) Festival ukončia členovia skupiny Maringotka. Pričom piesne Djanga Reinhardta si návštevníci budú môcť naživo vypočuť vo štvrtok (14. marec 2013) v pivárni TOP o 20:30.

Bližšie informácie a kompletný program na www.novyfilm.sk.

Jeden svet 2013
1
Galéria
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM