Kornel Kubík Kultúra

Mladí o SNP nevedia skoro nič: Takto im ho priblíži Latinák, Buckingham či Majk Spirit

Šesť krátkych filmov o Slovenskom národnom povstaní, v ktorých si hlavné úlohy zahrali obľúbené osobnosti. Týmto chce nový projekt upútať mladú generáciu a nasmerovať jej pozornosť na históriu nášho národa. Kedy si budete môcť filmy v televízii pozrieť a aké ďalšie známe tváre v nich uvidíte?

Ilustračný obrázok k článku Mladí o SNP nevedia skoro nič: Takto im ho priblíži Latinák, Buckingham či Majk Spirit
Zdroj: Dnes24.sk

Snímky sú súčasťou multimediálneho projektu Mojepovstanie.sk, ktorý uvedie Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). „Teším sa, pretože ide o veľmi jedinečný projekt, spracovaním, tým, že vsádza na webové prostredie, ale najmä tým, že našiel paralelu medzi hrdinami spred 70 rokov a hrdinami súčasnej mladej generácie, a to by mohlo zarezonovať,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Zahrali si známe osobnosti

Prvou časťou projektu bude poviedkový film Moje povstanie v réžii Jonáša Karáska, ktorý režíroval aj slovenský film Kandidát (2013). V šiestich krátkych filmoch si hlavné úlohy zahrali známe osobnosti ako Celeste Buckingham, Majk Spirit, Tomi Kid Kovács, Dominika Cibulková, Miro Šatan či Lukáš Latinák, ktorých vybrali na základe preferencií mladých ľudí.

„Zistili sme, že dnešná mládež o povstaní nevie skoro nič. V učebnici dejepisu sú povstaniu venované dve strany a len jedna vyučovacia hodina, v mojej starej učebnici dejepisu je tých strán dvanásť a o povstaní nám učitelia rozprávali omnoho podrobnejšie,“ podotkol tvorca námetu historickej minisérie Martin Marko.

Ambíciou projektu podľa jeho slov nie je nahradiť hodiny dejepisu, ale prostredníctvom moderného prevedenia a s využitím atraktívnych výrazových prostriedkov podnietiť záujem mladých vo veku 14 až 18 rokov o vlastnú históriu.

Dokument priblíži nakrúcanie

Na film Moje povstanie, ktorý RTVS v premiére uvedie v sobotu o 20:20 na Jednotke, nadviaže online projekt mojepovstanie.sk, v rámci ktorého chcú jeho tvorcovia vyzvať staršie generácie, aby im zasielali vlastné príbehy či amatérske dokumenty s tematikou povstania. „Naša generácia je totiž poslednou, ktorých starí rodičia a rodičia boli priamymi účastníkmi povstania a je len na nás, aby sme vzbudili záujem o SNP aj u našich potomkov a pomohli im vytvoriť si k povstaniu citovú väzbu,“ vysvetlil Marko.

Súčasťou projektu bude aj 30-minútový making of dokument, ktorý prinesie zábery z nakrúcania a objasní širšie súvislosti ohľadom mladej generácie a jej vnímania SNP.

Filmy si môžete pozrieť aj na youtube.com

Foto: Mojepovstanie.sk

Latinák, Buckingham či Majk Spirit v projekte Mojepovstanie.sk
1
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie