Kornel Kubík Rôzne

Na výšku sa dostane takmer každý: Zapísalo sa ne menej študentov, ako môžu prijať

Akademická ratingová agentúra hovorí o dramatickom poklese záujmu o štúdium na vysokých školách, čo môže ohroziť aj existenciu niektorých škôl. Vysoké školy na Slovensku budú musieť výraznejšie bojovať o svojich budúcich študentov.

Ilustračný obrázok k článku Na výšku sa dostane takmer každý: Zapísalo sa ne menej študentov, ako môžu prijať
Zdroj: TASR

Toto sa stalo prvýkrát

„Bola prvýkrát prekročená hranica, pri ktorej je počet zapísaných uchádzačov nižší ako plánovaný počet prijatých,“ informoval na tlačovej konferencii Ivan Ostrovský z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry, ktorá v stredu predstavila v poradí deviate hodnotenie fakúlt slovenských vysokých škôl.

Podľa Ostrovského sa má dnes možnosť dostať na vysokú školu takmer každý záujemca, a teda si mladí môžu medzi školami vyberať.

Záujem o VŠ dramaticky klesol

Podľa Ostrovského môže tento trend ohroziť existenciu niektorých vysokých škôl. Vlani sa z počtu prijatých na vysoké školy na ne reálne zapísalo 74 percent. Práve za minulý rok sme však zaznamenali jav, keď sa na jednej z vysokých škôl z plánovaných prijatých študentov zapísalo iba desať percent, dodáva Ostrovský.

Medziročne to teda podľa neho predstavuje dramatický pokles záujmu o vysokoškolské štúdium. Keby sa takáto situácia na niektorej z fakúlt opakovala, môže to ohroziť jej existenciu. Podľa Ostrovského sú pritom viac ohrozené súkromné vysoké školy.

Fakulty budú o študenta bojovať

„Tam musíte platiť za štúdium, tak potom keď si máte vybrať, tak jednoznačne začína tá orientácia u uchádzačov o štúdium prevládať smerom k úspore prostriedkov a vyššej kvalite poskytovaného vzdelania,“ dodáva.

Ostrovský preto očakáva, že boj medzi fakultami o študenta sa výrazne zosilní a že by mali mladých zaujať najmä svojou kvalitou. „To znamená aj to, či sa po štúdiu môžu reálne potom vo svojom odbore zamestnať a zabezpečiť si kariéru,“ hovorí.

Akademická rankingová a ratingová agentúra v stredu predstavila v poradí deviate hodnotenie fakúlt slovenských vysokých škôl. Agentúra hodnotila dohromady 109 fakúlt, ktoré rozdelili do 11 skupín podľa odborov. Pozrite si rebríčky fakúlt v každom odbore.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM