Jaroslav Dodok Rôzne

Netradičné maturitné predmety na Slovensku: Skúšku dospelosti zložíte aj zo žurnalistiky, literárnej tvorby či estetiky

Ústne maturitné skúšky klopú študentom stredných škôl na dvere. Maturanti strávili posledné dni nad knihami, keďže ani akademický týždeň netrvá večne. Redakcia Student24 si pre vás pripravila jedny z najzaujímavejších maturitných predmetov, ktoré sa nám podarilo vypátrať.

Ilustračný obrázok k článku Netradičné maturitné predmety na Slovensku: Skúšku dospelosti zložíte aj zo žurnalistiky, literárnej tvorby či estetiky
Foto: Jaroslav Dodok

Na Slovensku sa dá maturovať aj zo základov žurnalistiky

Maturovať zo slovenského jazyka, angličtiny, nemčiny, biológie, matematiky či náuky o spoločnosti môže takmer každý študent. Ale na Slovensku sa nájdu aj študenti, ktorí maturovali zo základov žurnalistiky, literárnej tvorby, estetiky, psychológie či náboženstva. Myslíte si, že to je nemožné? Práve naopak.

Sama som študovala na Prvom slovenskom literárnom gymnáziu v Revúcej, ktoré svojim žiakom ponúkalo možnosť maturovať z netradičných predmetov ako základy žurnalistiky či literárnej tvorby. Práve môj ročník bol prvým, ktorý mohol oficiálne maturovať zo žurnalistiky a verte tomu, že to stále rozhodne zato. Možno sa mnoho z vás zamýšľa nad tým, ako mohla taká maturita zo žurnalistiky vyzerať. V skratke sa vám ju pokúsim teda opísať.

Ako každá ústna skúška, tak aj tá naša žurnalistická spočívala v tom, že sme si potiahli jednu otázku, na ktorú sme museli odpovedať. Od skúšajúcej komisie sme dostali pár doplňujúcich otázok. Druhou časťou našej skúšky bola obhajoba ročníkovej práce, ktorú sme písali počas školského roka. Každý sa zameral na určitý žurnalistický žáner, ktorý opísal, vytvoril vlastný článok a pridal k tomu analýzu periodicity a frekventovanosti vo vybranom periodiku.

Literárne gymnázium v Revúcej ponúka pestrú paletu netradičných predmetov

Okrem žurnalistiky sa na Prvom slovenskom literárnom gymnáziu dalo maturovať aj z literárnej tvorby. „Jedným z mojich maturitných predmetov bola literárna tvorba. Vybrala som si ho s ohľadom na ďalšie smerovanie môjho štúdia. Keďže teraz študujem slovenský jazyk a literatúru ako učiteľský smer, vôbec neľutujem, že som si tento maturitný predmet vybrala. Ba priam naopak, v prvom ročníku som mala medzi svojimi spolužiakmi tú výhodu, že kým oni sa prvý raz oboznamovali s literárnovednými termínmi, ja som ich už mala v malíčku. Okrem toho, súčasťou maturity z literárnej tvorby bolo napísať a obhájiť si ročníkovú prácu. Aj vďaka takýmto skúsenostiam som s písaním veľkého počtu seminárnych prác na vysokej škole nikdy nemala problém,“ zaspomínala si na svoju maturitnú skúšku z literárnej tvorby Ivana Gancarčíková z Popradu.

Literárne gymnázium v Revúcej v nasledujúcich rokoch prinesie nový netradičný predmet, z ktorého budú môcť študenti maturovať. Od nového školského roka sa budú na revúckom gymnáziu vyučovať aj Základy dramatickej tvorby. Študenti budú vedieť písať dobré scenáre, naučia sa režijnú a hereckú tvorbu, oboznámia sa s dejinami divadla a divadelnej kritiky či tvorbou divadelnej inscenácie.

K menej známym predmetom patrí aj estetika a psychológia

Na iných gymnáziách mohli študenti maturovať napríklad aj z estetiky. „Tento maturitný predmet som si vybrala, pretože ma zaujímalo umenie a na žurnalistiku som nepotrebovala žiaden špeciálny predmet, z ktorého som musela ísť maturovať. Veľmi ho síce nevyužívam, ale v budúcnosti, keď budem písať o výstavách v galériách a sochách, tak ho možno využijem,“ povedala Silvia Kopčanová zo Zvolena.

Ďalším menej známym maturitným predmetom je aj psychológia, ktorá sa väčšinou berie ako súčasť náuky o spoločnosti. Pavol Hudák na prešovskom gymnáziu maturoval nielen z psychológie, ale aj z náboženstva: „Predmety psychológia a náboženstvo som si vybral preto, lebo boli nezvyčajné a na našej škole, kde som chdil bola možnosť ísť z nich maturovať. Náboženstvo ma vždy zaujímalo a poznatky som využil pre svoj duchovný rast, ale už aj v žurnalistike, keď som sa venoval nejakému náboženskému problému, tak poznatky z tejto oblasti vedel využiť. Psychológiu som od maturity veľmi nevyužil, akurát ma to obohatilo, tento predmet učil skvelý učiteľ a hodiny ma veľmi bavili.“

Síce sme našli len pár predmetov, z ktorých sa na každej strednej škole maturovať nedá, ale v skutočnosti je ich omnoho viac. Možno aj vy patríte k úspešným absolventom, ktorým sa podarilo maturovať z niečoho zaujímavého. Tohtoročným maturantom držíme prsty, aby svoju „skúšku dospelosti“ zvládli na výbornú.

Student24/Simona Ivančáková

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM