Jaroslav Dodok Rôzne

Netradičné vianočné zvyky na Slovensku: Ako vyzerá Štedrý deň v rodinách?

Vraví sa, aký kraj – taký mrav a toto známe slovenské príslovie platí pri vianočných zvykoch na Slovensku stopercentne. V každom kúte Slovenska, od východu po západ, od juhu po sever, od dedín až po veľké mestá.

Ilustračný obrázok k článku Netradičné vianočné zvyky na Slovensku: Ako vyzerá Štedrý deň v rodinách?
Foto: Jaroslav Dodok

Všade nájdete iné zvyky a tradície, ktoré vám niekedy až vyrážajú dych. Za pár hodín zasadne každá rodina ku štedrovečernému stolu a preto vám Student24 prináša zopár tradícií, ktoré sa praktizujú v jednotlivých častiach Slovenska.

Zapálená svieca počas večere symbolizuje západ Slovenska

Západné Slovensko sa vyznačuje množstvo zvykov a jedným z nich je aj ten, že pod obrus vianočného stola sa položí šupina z kapra, ktorá má symbolizovať dostatok financií počas budúceho roka. V mnohých rodinách počas štedrej večere svieti svieca, ktorá je symbolom Vianoc. V kresťansky založených rodinách si idú členovia rodiny do kostola po „betlehemské svetlo“. Asi najznámejším zvykom je, že sa po jedle rozkrajuje jabĺčko a keď má pekný hviezdičkový tvar jaderníka, tak to znamená, že bude dobrý rok a všetci budú počas neho zdraví.

„Neviem, či máme nejaké iné tradície, ale počas večere máme zapálenú sviecu, ktorá symbolizuje príchod Vianoc a pod obrus na stôl kladieme šupinu z kapra,“ povedal František z Bratislavy.

„Náš každoročný rituál počas štedrej večere spočíva v tom, že pod obrusom máme šupinu z kapra a prekrojujeme jablko. Iné zvyky nepraktizujeme,“ povedal Eduard z Malaciek.

Najrozmanitejšie zvyky sú na strednom Slovensku

Stredné Slovensko je vo svojich zvykoch naozaj rozmanité. V niektorých rodinách sa večeria iba pri svetle sviečok, na Kysuciach sa naopak necháva zažaté svetlo vo všetkých miestnostiach v dome. Aj na strednom Slovensku rodiny prekrajujú jablko. Ďalším zvykom na severe Slovenska je fúkanie do sviečky, ktorý nám popísala Ivana z Kysuckého Nového Mesta:

„Keď dym z nej stúpa rovno do hora, bude daný človek celý rok zdravý. Ak však dym stúpa krivo alebo do boku, môže sa obávať zdravotných problémov.“ prezradila Andrea z Detvy.

,,Tradičné zvyky, ktoré praktizujeme na Štedrý deň u nás sú rôzne. Pod obrus dávame peniaze a s peniazmi je u nás spojený aj taký zvyk, že do umývadla sa napustí voda a na spodok sa dajú mince. Je to taký znak, aby rodina nebola počas budúceho roka na tom finančne zle,“ pokračuje Andrea.

„Môj otec rodiny spraví všetkým členom pred večerou na čelo krížik z medu. Večeria sa úplne po tme, iba pri svetle sviečky. Pred večerou sa celá rodina postaví a spoločne pomodlí,“ bilancuje Zvolenčanka Petra.

Orava je tiež známa svojimi špecifickými tradíciami a zvykmi. „U nás sa robia také misy s plodmi, kde je zelenina, klobása, šunka, syr a k tomu sa pridajú peniaze. Tento zvyk má symbolizovať, aby sa našej rodine darilo aj v nasledujúcom roku a zároveň je to aj poďakovaním za uplynulý rok,“ povedal Jaroslav z oravskej dedinky Novoť.

Najviac tradícií zažijete na východe republiky

Azda najbohatšie na tradície a zvyky je východné Slovensko. Niektoré rodiny na východe večerajú iba pri svetle sviečky a snažia sa pri štedrovečernom stole sedieť čo najdlhšie, aby si túto jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru, ktorá sa opakuje len raz do roka, užili. Jedným z pravidiel, ktoré musí dodržať každá rodine je, že počas večere sa nesmie odísť od stola. V tomto kraji sa sviečka necháva v strede stola aj počas nasledujúcich dvoch dní. Na stole sa nachádza aj tanier navyše, ktorý je pripravený pre tých, ktorý sa tejto večere nemohli zúčastniť.

Východné Slovensko je špecifické množstvom tradícií, ktoré praktizovali už naše prastaré mamy. Lenka zo Strážskeho na Zemplíne prezradila jeden naozaj netradičný zvyk, ktorý praktizuje och rodina: „Jedným z netradičných zvykov, ktorý nepraktizuje veľa rodín na Slovensku je, že pred večerou sa každému členovi z rodinu priviažu nohy o stôl a má to symbolizovať súdržnosť rodiny.“

„Na východe Slovenska máme množstvo tradícií a zvykov, ktoré praktizujeme. Jedným z nich je aj ten, že počas večere nesmie nikto opustiť kuchyňu, v ktorej večeriame. Tradične rozkrajujeme jablko či máme na stole o jeden tanier navyše pre tých, čo nemôžu s nami večerať. Jednou zvláštnosťou oproti iným krajom je, že okolo stola máme uviazanú reťaz, ktorá symbolizuje súdržnosť rodiny,“ povedal svoje zvyky Ján z Michaloviec.

student24/Simona Ivančáková

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM