Parkouristi ukázali pod Urpínom viac než pohyb. Deťom z detských domovov vyčarili úsmevy
Mnohí si možno myslia, že parkour je iba o veľkých skokoch. To, že v sebe ukrýva aj krásne hodnoty, ukázali nadšenci umenia pohybu na svojom veľkom stretnutí v Banskej Bystrici.
V posledných dňoch sa Bystrica stala centrom parkouru. Deviaty ročník podujatia Parkour Meeting Banská Bystrica (4.–7. júla 2019) pritiahol do haly Strednej športovej školy desiatky parkouristov z niekoľkých krajín. Spolu zažili štyri dni tréningov, ale aj nové priateľstvá a množstvo zábavy. Nešlo totiž o súťaž, ale o stretnutie nadšencov umenia pohybu, ktorí zdieľali svoje skúsenosti a navzájom si pomáhali.
Hosťom tohtoročného Parkour Meetingu bol dánsky parkourista Nickolaj Lundquist, ktorý pre účastníkov, ale aj verejnosť, pripravil rozcvičku v tradičnom parkourovom duchu. “Nešlo tak iba o rozohriatie, ale aj fyzicko-kondičný tréning, ktorý dal zabrať nejednému zo zúčastnených,” povedal organizátor podujatia Dávid Lupták. Ako dodal, dánsky hosť viedol aj workshop, na ktorom sa účastníci učili pracovať s prvkom náhody či trénovali svoju pozornosť a reflexy pri pohybe v priestore.
Ak ste sa na Parkour Meeting prišli pozrieť, zapojiť ste sa mohli aj do dvoch workshopov. Záujemcovia si na nich mohli vyskúšať základy pod vedením skúsenejších parkouristov. “Na jeden z workshopov zavítala aj skupina detí z detského domova, ktorá mohla spoznať túto nesúťažnú disciplínu a naučiť sa základné techniky, ale aj morálne hodnoty. Aj tie totiž ku parkouru patria,” pokračoval Dávid s tým, že najkrajšou odmenou pre organizátorov bola práve vďačnosť detí, ktoré odchádzali z workshopu s parkourovými náramkami.
“Okrem toho boli pre účastníkov podujatia pripravené aj spoločné tréningy, špeciálne zamerané workshopy od základov, až po akrobaciu, či pokročilejšie techniky. Večer zostal čas aj na výlet na Urpín či rozhovory o správaní sa a slušnosti,” vymenoval mladý organizátor. Parkouristi totiž vyznávajú hodnoty ako “buď silný, aby si bol užitočný” či “nezanechaj stopu”, ktoré však mnohí mladí už nepoznajú. Na záver treba dodať, že aj samotné podujatie pripravili dobrovoľníci a takisto všetky aktivity na ňom viedli skúsení parkouristi bez nároku na honorár.
Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
Bystrickí parkouristi realizujú projekt Podpora parkouru v srdci Slovenska vďaka podpore z Nadačného fondu Deti v bezpečí poisťovne Kooperativa, ktorý realizuje Nadácia pre deti Slovenska.
Zábery z tohtoročného Parkour Meetingu si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!