Príroda nepotrebuje ľudskú pomoc
PRIEVIDZA. Vysokohorské oblasti – alpínske zóny, patria medzi najkrajšie oblasti nielen v Tatrách, ale aj na celom Slovensku. Zóny sú zatiaľ nedotknuté ľudskou rukou. Všetky informácie, prezentácie, otázky a odpovede o týchto častiach našej vlasti pr
Štvrtok sa v regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi uskutočnila vzdelávacou formou prezentácia o alpínskych rastlinách, ktorá bola podľa reakcií publika zaujímavá a náučná. Zúčastnili sa na nej žiaci zo základných škôl z celého okresu a napríklad aj žiaci z prievidzského gymnázia, ktoré je známe svojou úspešnosťou medzi strednými školami.
Táto udalosť sa konala pri príležitosti Európskeho dňa národných parkov. V rámci prezentácie bola uvedená aj 10-minútová ukážka dokumentárneho filmu Znovuzrodenie lesa. Hlavnou náplňou filmu bolo povedať mladým ľudom, že les sa dokáže obnovovať sám, bez zásahu lesníkov.
[blockquote]Prezentácia, ktorá mala takmer 90 minút obsahovala informácie o rastlinách, živočíchoch a prírodných pomeroch alpínskych oblastí. Viac o tejto besede, ale aj ako o ďalších prezentáciach prezradila Tatiana Šomoleková v nasledujúcom rozhovore. [/blockquote] [color=#ff0000]Čo môžu žiaci a študenti očakávať na vašich prezentáciách?[/color]
Ide hlavne o ekovýchovné programy, ktoré pripravujem v spolupráci s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi, ktoré sú propagované pod názvom „Rozhovory o prírode“. Témy programov volíme tak, aby súviseli s vybraným významným dňom v mesiaci, boli aktuálne pre danú ročnú dobu a reagovali na mediálne kauzy typu beštiálne medvede, alebo zonácia TANAP-u. Máte za sebou už niekoľko takýchto prezentácií.[/blockquote] [color=#ff0000] Ohľadom akých tém boli tie minulé?[/color]
Napríklad v marci pri príležitosti Svetového dňa vody prebehla okrem iného prezentácia fotografií s ukážkami dobrovoľníckych ochranárskych aktivít na Orave kolegov ornitológov z odbornej skupiny pre výskum a ochranu bahniakov na Slovensku. Študenti a žiaci si vypočuli typy na vhodné lokality v regióne hornej Nitry, kde môžu pozorovať zaujímavé vodné a mokraďové druhy vtákov. Tému sme zaradili z dôvodu, že v mesiacoch marec a apríl prebieha jarná migrácia vtáctva na svoje hniezdiská, takže množstvo informácií z programu si mohli študenti v ďalších dňoch overiť priamo v teréne. Vaše prezentácie sú zaujímavé.
[color=#ff0000]Čo si myslíte, čím to je, že sú také dobré a ľahko pochopiteľné?[/color]
Dôležité je podanie a charizma každého zúčastneného lektora. Osvedčilo sa nám uprednostňovať pred vysoko náučnými informáciami zážitky a skúsenosti z terénnej praxe podané bez prifarbovania, čiže so svojimi svetlými aj tienistými stránkami. Realitou napríklad v prípade ornitológa je aj včasné ranné vstávanie, podozrievanie miestnych obyvateľov z nekalej činnosti alebo časté vnímanie fundovaných ekológov ako extrémistov. // [color=#ff0000]Máte spätný kontakt s publikom?[/color] //
Áno, so študentmi diskutujeme napríklad aj na spoločensky citlivé témy a zaujímame sa o ich názory na riešenie problémov. Už sa teším na reakcie k júnovému programu, ktorý sa bude venovať záchrane dážďovníkov a netopierov v zatepľovaných domoch na sídliskách. Často zostávajú uväznené vo svojich úkrytoch pod polystyrénom, tieto informácie oslovia snáď každého.
[color=#ff0000]Chystáte v najbližšej dobe nejaké ďalšie podujatia?[/color]
Áno, náš projekt nekončí. Už v utorok, 5. júna sa bude v priestoroch Regionálneho kultúrneho centra v PD so začiatkom o 8.30 a 10.30 konať ďalšia udalosť venovaná záchrane dážďovníkov a netopierov v zatepľovaných domoch na sídliskách. Často totiž zostávajú uväznené vo svojich úkrytoch pod polystyrénom. Myslím si, že tieto informácie oslovia snáď každého. Na túto besedu nás všetkých srdečne pozývam.
Na otázky odpovedala pani Šomoleková, ktorá má vo svojich rukách ocenenie v oblasti výchovnovzdelávacej činnosti udelenej v rámci gala večeru- Kultúra 2011 na Hornej Nitre.
student24/Richard Perniš