Lenka Fedorová Rôzne

Školy vyzbierali viac ako 1500 ton odpadu: Žiaci tak zachránili 25 000 stromov pred výrubom!

Celoslovenská environmentálna súťaž priniesla svoje ovocie. Žiaci bojovali o čistejšie životné prostredie, zachránili tak tisícky stromov.

Ilustračný obrázok k článku Školy vyzbierali viac ako 1500 ton odpadu: Žiaci tak zachránili 25 000 stromov pred výrubom!
Zdroj: Piliarová/Úsmev pre strom

Školy mali len 8 mesiacov na to, aby svojich žiakov motivovali starať sa o ozdravevovanie životného prostredia. Žiakom sa táto myšlienka zapáčila a mnohí z nich si vedomosti získané v škole preniesli do praxe.

Zapojilo sa 33 škôl

Spoločne sa 162 zapojeným školám z celého Slovenska podarilo vyzbierať 1 530 ton zberového papiera, vysadiť vyše 2 140 stromov, ktoré zachránili tisíce ďalších pred vyrúbaním. Popasovali sa s témami recyklácie, výsadby stromov či čiernych skládok. Prostredie svojho mesta či obce tiež aktívne čistili a podporili obnovu biotopov v okolí areálov škôl.

V pilotnom ročníku súťaže sa modernej a inovátorskej myšlienky „nezľaklo“ 33 škôl. Separovali papier a vysádzali stromčeky s cieľom zachrániť čo najvyšší počet stromov pred vyrúbaním. Veď jedna tona vyzbieraného papiera zachráni až 17 z nich. V 3. ročníku upútala téma a myšlienky súťaže 5-krát vyšší počet škôl než v pilotnom ročníku.

Rastú z nich mladí ekológovia

Súťaž inšpirovala mladú generáciu k budovaniu čistejšej a zdravšej budúcnosti. Výsledky práce žiakov zveľaďujú a ozdravujú prostredie, v ktorom žijeme.Mladí nádejní ekobojovníci budujú zdravšie a krajšie miesto pre život, ktoré ocenia najmä budúce generácie. Víťazom je každý z nich.

Organizátori súťaže však môžu oceniť len najlepších, a preto v priestoroch KC Záhrada v Banskej Bystrici, 9. 6. 2016 ocenia výhercov povinnej aj nepovinnej aktivity súťaže projektu Úsmev pre strom, na podujatí Stromy vo vašich rukách. Aj keď sa košické školy nezaradili medzi top trojku, pozitívnym znakom je obrovská snaha žiakov zapojiť sa do boja o zdravé životné prostredie.

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM