Kornel Kubík Rôzne

Stredoškoláci sú v kurze: V najbližších rokoch bude záujem najmä o nich

Počas nasledujúcich piatich rokov budú zamestnávatelia na Slovensku potrebovať 320-tisíc pracovníkov. Z toho 99 200 s vysokoškolským vzdelaním a 220 800 so stredoškolským odborným vzdelaním, informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.

Ilustračný obrázok k článku Stredoškoláci sú v kurze: V najbližších rokoch bude záujem najmä o nich
Foto: Jaroslav Dodok

Takúto informáciu predložili podľa neho zástupcovia zamestnávateľov na štvrtkovom rokovaní Rady vlády SR pre odborné vzdelávanie a prípravu.

Ročne by tak podľa prepočtu mali zamestnávatelia potrebovať približne 44-tisíc vyštudovaných stredoškolákov. Kaliňák z rezortu školstva však uvádza, že stredné školy majú v súčasnosti menej ako 50-tisíc absolventov ročne, pričom iba 10 percent z nich sa zamestná v odbore, ktorý vyštudovali a 60 percent pokračuje v štúdiu na vysokej škole.

„Zástupcovia zamestnávateľov uvádzajú, že až tretina z 220-tisíc študentov vysokých škôl študuje profesiu nepotrebnú pre rozvoj hospodárstva, čím dochádza k plytvaniu s finančnými zdrojmi, ktoré by mohli byť využité v systéme vysokého školstva efektívnejšie,“ uvádza Kaliňák.

Školstvo sa bude radiť s odborníkmi

Potreby trhu práce predložili zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, Republikovej únie zamestnávateľov, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Slovenskej lesníckej komory, Slovenskej živnostenskej komory a Slovenskej banskej komory.

„Rezort školstva vníma zástupcov stavovských a profesijných organizácií ako reprezentantov investorov a tých, ktorí vytvárajú pracovné príležitosti. Preto s nimi budeme aj naďalej veľmi úzko konzultovať všetky pripravované kroky a opatrenia,“ dodáva rezort školstva. Spolupracovať s nimi plánuje pri zavádzaní duálneho vzdelávania, rozvoji stredného odborného školstva aj pri pripravovanej novele zákona o odbornom vzdelávaní.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM