Jaroslav Dodok Rôzne

Študenti o zrušení uznávania jazykových certifikátov: Nevidíme v tom význam!

Ďalšia kontroverzná téma, ktorá vyvolala i napriek prázdninám veľký rozruch. Pre Student24 sa dnes vyjadrilo hneď niekoľko študentov, ktorí majú už s jazykovými certifikátmi skúsenosť a preto môžu posúdiť ich výhody aj nevýhody.

Ilustračný obrázok k článku Študenti o zrušení uznávania jazykových certifikátov: Nevidíme v tom význam!
Zdroj: Dnes24.sk

So zrušením jazykových certifikátov ako náhradu maturitnej skúšky z cudzieho jazyka prišlo Ministerstvo školstva pod vedením Dušana Čaploviča. Zmenu chce šéf rezortu zaviesť prostredníctvom novely o výchove a vzdelávaní.

Hlavným dôvodom je, že ministerstvo nedokáže kontrolovať kvalitu inštitúcii, ktoré tieto certifikáty vydávajú.

Čo si však o celom probléme myslia študenti a rodičia?

,,V prvom momente, keď som sa dozvedel o tomto zámere, bral som ho ako vtip, pretože som si ani nevedel predstaviť, aké argumenty „pre“ mohli byť vznesené. Mám za sebou úspešne zvládnuté skúšky Cambridge ESOL a DELF a musím povedať, že príprava na ne ma obohatila oveľa viac ako výuka jazykov v škole. V zahraničí na škole či v zamestnaní nikto nevie na akej úrovni je skúška z krajiny, o ktorej možno ani netušia kde leží. A toto platí už aj pre nám tak blízke krajiny ako je ČR, kde aktuálne študujem. V škole ešte nikomu nebola uznaná štátnica z angličtiny zložená na Slovensku, jediné na čo sa pýtajú, sú medzinárodné skúšky. V momente, keď si človek uvedomí, že svet nekončí na hraniciach SR, tak príde na to, že certifikáty sú len dobrá vec," Martin Dulák (Masaryk University).

,,Ak sa zvýši úroveň maturít, nie je potrebné robiť žiadne jazykové kurzy, testy ani certifikáty. Verí však tomu niekto na Slovensku?" Miroslav (Trnava).

,,Robila som si certifikát z nemeckého jazyka, keďže som bola v triede s rozšíreným vyučovaním nemeckého jazyka na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici. Certifikát bol na úrovni C1. Môžem povedať, že príprave na certifikát sme museli venovať viac času ako maturanti. Príprava bola precíznejšia. Museli sme vypracovať projekt, ktorý sme následne pred porotou obhajovali. Pokial by chceli ziaci stredných škôl ísť študovať do Nemecka na vysokú školu (ako niektorí moji spolužiaci), certifikát je veľmi dôležitý. Podľa môjho názoru je zrušenie tejto možnosti veľkou chybou," Mirka Chabadová (Univerzita Mateja Bela).

,,Ja by som to nechal na vlastné rozhodnutie každého študenta. Komu na jazyku nazáleží a chce mať len papier, odflákne na štvorky tak maturitu ako aj jazykový certifikát. Áno, nájde si jazykovku, ktorá mu ponúkne jednoduché skúšky, ale aj tak sa s tým papierom nedostane ďaleko, pretože zamestnávatelia vedia, aký certifikát má hodnotu a aký nie," Peter (Bratislava).

,,Podľa mňa tieto témy otvára ministerstvo školstva len preto, aby sa zabúdalo na skutočné problémy v oblasti vzdelávania. Ale určite by som jazykové certifikáty nezrušila," Lucia Novotná (Košice).

,,V takejto podobe podporujem návrh pána Čaploviča. Ak by sa však našiel nejaký spôsob hodnotenia inštitúcii, ktoré jazykové certifikáty ponúkajú, som za. Mňa tiež zaujíma, ktoré sú kvalitné a ktoré nie," Martina (Banská Bystrica).

,,Dcéra si robila FrJ DELF B2ku v Bruseli, AnJ B1 v Bristole a B2 tu na Slovensku, ale Cambridge certifikát. Tešila sa, že si ušetrí dva maturitné predmety, pričom certifikáty boli oveľa náročnejšie, ale keďže je jazykárka, nerobilo jej to probnlé. Skôr sa chcela vyhnúť neobjektívnemu prístupu niektorých zakomplexovaných stredoškolských učiteľov," Zuzana Almáši Koreňová (Zvolen).

student24

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM