Jaroslav Dodok Rôzne

Študentov v biligválnych školách čaká maturita z jazyka na úrovni C1

Prísnejšia maturita by sa tak mohla dotknúť druhákov v týchto školách, ktoré sú zväčša päťročné.

Ilustračný obrázok k článku Študentov v biligválnych školách čaká maturita z jazyka na úrovni C1
Foto: Jozef Milan

Študenti v bilingválnych stredných školách budú od školského roka 2016/2017 maturovať z cudzieho jazyka na vyššej úrovni – C1. Prísnejšia maturita by sa tak mohla dotknúť druhákov v týchto školách, ktoré sú zväčša päťročné. Povedala to Romana Kanovská, riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), ktorý zastrešuje písomné maturity.

Maturity na vyššej úrovni sa podľa Kanovskej nemusia báť žiaci v bilingválnych školách, ktoré majú uzavreté zmluvy s partnerskými krajinami a tie aj dohliadajú na kvalitu vyučovania daného jazyka a záverečnú skúšku. Štát chce skôr skontrolovať školy, ktoré nemajú uzavreté takéto zmluvy, tvrdí riaditeľka. „Štát chce vedieť, či kvalita na výstupe zodpovedá kvalite C1, ktorú deklarujú, keďže od neho dostávajú viac prostriedkov.“

Učiteľka z bratislavskej Spojenej školy Novohradská Diana Simonová sa sťažuje, že stále nemajú požiadavky, čo presne sa bude pre túto úroveň požadovať. „Čo bude obsahom C1, môžeme len hádať a preto sa snažíme ‚bombardovať‘ Štátny pedagogický ústav, aby to bolo čo najskôr,“ podčiarkla. Aj v súčasnosti však žiakov pripravujú na úrovni C1 a je pre nich podľa nej demotivujúce maturovať na súčasnej úrovni B2.

„Cieľové požiadavky na maturitnú skúšku z cudzích jazykov na úrovni C1 vyhotovil ŠPÚ v požadovanom termíne, uskutočnilo sa pripomienkové konanie a teraz sú na schválenie na ministerstve školstva. Po schválení budú poskytnuté školám,“ uviedla námestníčka riaditeľa ŠPÚ Katarína Vaškaninová.

Národný ústav certifikovaných meraní tento rok po prvý raz porovnal výsledky písomných maturít z cudzích jazykov v štvor- a osemročných gymnáziách s výsledkami v bilingválnych (päťročných) gymnáziách. Podľa Kanovskej dosiahli anglické bilingválne školy lepšie výsledky ako „klasické“ gymnáziá, v nemeckých sa výrazný rozdiel neukázal. „Spätná väzba by mala byť nasmerovaná aj na učiteľov nemeckého jazyka v týchto školách, aby formovali vzdelávanie v tom jazyku o niečo výraznejšie, aby zlepšili prístup,“ dodala.

V školskom roku 2011/2012 žiaci v gymnáziách po prvý raz maturovali povinne na úrovni B2, študenti v stredných odborných školách môžu naďalej maturovať aj na nižšej úrovni – B1.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM