Jaroslav Dodok Zábava

Unikátny nápad vynaliezavého Alfreda: Založil si kriedové noviny

Pred obrovskou školskou tabuľou, na ktorej sú kriedou zaznačené hlavné udalosti z domova i zo sveta, sa denne zastavujú stovky chudobných obyvateľov Monrovie. Libérijčan Alfred Sirleaf založením „kriedových novín“ našiel originálny spôsob, ako ľudí udržať „v obraze“.

Ilustračný obrázok k článku Unikátny nápad vynaliezavého Alfreda: Založil si kriedové noviny
Foto: Jaroslav Dodok

Monitoring médii môže mať v rôznych kútoch sveta odlišnú podobu. V Libérii, na západnom pobreží Afriky, kde si len hŕstka vyvolených môže dovoliť luxus v podobe rádia, televízie či novín, prišiel nadšený novinár s unikátnou myšlienkou, ako ľuďom sprostredkovať dianie okolitého sveta. Alfred J. Sirleaf si založil jedinečné noviny, ktoré sú dostupné pre každého – stačí sa na pár minút zastaviť na ulici a začítať sa.

Kriedové noviny sa stali unikátom

Noviny s názvom The Daily Talk sú v skutočnosti obrovskou školskou tabuľou, na ktorú Libérijčan každý deň kriedou zapisuje správy zo sveta. Kriedové noviny založil Sirleaf v roku 2000, v čase, keď v Libérii vládla občianska vojna. Muž veril, že dobre informovaní občania sú kľúčom k znovuzrodeniu krajiny po vojne.

Každé ráno si Libérijčan kúpi niekoľko novín, z ktorých vyberie tie najdôležitejšie informácie. Pre správy zo sveta chodieva do internetovej kaviarne, kde si prezerá spoľahlivé zdroje z tlačových agentúr. Po tom, ako si urobí sumár najdôležitejších informácií, sa uchýli do provizórnej miestnosti, ktorú volá „redakcia“ a pozorne prepíše podstatu správ na tabuľu. Tá sa nachádza na hlavnej ulici Tubman Boulevard v Monrovii.

Myslel aj na tých, ktorí nevedia čítať

Obyvatelia mesta, ktorí nemajú dosť financií na to, aby si stále kupovali noviny alebo trávili čas v internetovej kaviarni, sa pravidelne zastavujú pred kriedovými novinami, aby načerpali aktuálne informácie. Sirleaf myslel aj na tých, ktorí čítať nevedia a správy podľa možností dopĺňa aj sériami obrázkov.

Hoci sa Daily Talk dnes už stal prirodzenou súčasťou života mesta, zo začiatku čelil veľkým problémom. Počas vojny Sirleaf svojou kritikou bývalého libérijského prezidenta Charlesa Taylora nahneval vládnu domobranu a bol na krátky čas uväznený. Domobrana mu noviny dvakrát zničila a Sirleaf nakoniec utiekol do Ghany. Po tom, ako v krajine nastal opäť mier, sa novinár vrátil, aby pokračoval v písaní správ.

Dnes je Daily Talk jedným z najčítajnejších zdrojov správ v hlavnom meste a Sirleaf sa mu doteraz venuje v podstate dobročinne. Občasné dary či malé príspevky využíva na zaplatenie internetu či predplatenej telefónnej karty.

student24/webnoviny

Unikátny nápad vynaliezavého Alfreda: Založil si kriedové noviny
3
Galéria

Rýchle správy

Najčítanejšie