Adela Fruckova Šport

V Žiline vyrastá ďalší cyklistický talent: Matúš má iba 17, no už teraz svojimi výkonmi strháva pozornosť!

Pod Dubňom vyrastá ďalší zaujímavý cyklista. Reč je o 17-ročnom talente, Matúšovi Štočekovi. Mladý športovec si tento rok odniesol z mesta ocenenie "Mládežník roka". Prinášame vám s ním rozhovor.

Ilustračný obrázok k článku V Žiline vyrastá ďalší cyklistický talent: Matúš má iba 17, no už teraz svojimi výkonmi strháva pozornosť!
Zdroj: Dnes24.sk

Matúš Štoček má síce len 17 rokov, no cyklistike sa venuje už 10 rokov, takže hodiny ťažkej driny v sedle mu sú dobre známe. Chodí do 2. ročníka na Športové gymnázium a na konte má nejeden pozoruhodný úspech. Za svoj najväčší však považuje 2. miesto na olympijských hrách mládeže v Gruzínsku a ďalší celkovo 8. miesto na Majstrovstvách Európy v Rakúsku.

Ako si sa dostal k cyklistike?

K cyklistike som sa dostal cez otca. Ukázal mi to, jazdil so mnou a neskôr som začal jazdiť preteky a začalo sa mi dariť. A to ma takisto veľmi bavilo a baví doposiaľ.

Máš v cyklistike nejaký vzor?

Áno, dva. Chris Froome a Jaroslav Kulhavý. Froome je dvojnásobný víťaz tour de France a Kulhavý je majster sveta, olympijský víťaz a víťaza svetového pohára.

Stretol si sa niekedy s Petrom Saganom?

Áno, bolo to pri príležitosti prezentácie nášho nového tímu. Poznali sme sa aj predtým, asi rok, ale nie nejako osobne. Len zopárkrát sme sa stretli.

Ok. A teraz si v Chorvátsku. Čo tam robíš?

Som na sústredení s naším tímom. Do Žiliny mám prísť 27. marca.

Pracuješ na príprave na nejaké konkrétne preteky?

Áno, Majstrovstvá Európy a Sveta v horskej aj cestnej cyklistike. Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike sú v máji, Majstrovstvá sveta v horskej sú v júli. Majstrovstvá Európy a Sveta v cestnej cyklistike sú v septembri.

Je nejaký rozdiel v príprave na preteky horskej a cestnej cyklistiky?

Je, rozdiel spočíva v technike a sile. Keď sú to horské, tak sú to kratšie, ale rýchlejšie tréningy. Približne tak dve hodinky tréningu za deň. Čo sa týka cestnej, tak tam hlavne treba dbať na rýchlosť a dokázať odsedieť štyri hodiny v sedle, takže tam je dôležitá vytrvalosť. Tréningy sú časovo tak 3–4 hodiny za deň a šprinty, respektíve opakované šprinty do kopca, aby som to dokázal zopakovať v preteku päťkrát.

Čo ťa baví viac?

Horská cyklistika. Je to viac zábavné, máš tam väčší cit s bicyklom a takisto aj cit s prírodou.

Máte na sústredení aj voľný čas? Ako ho tráviš?

Regenerujem sa. Je potrebné vypustiť, len tak sa prejsť s kamarátmi a rozprávať sa, ísť na kávu, koláčik a potom spať. Dá sa tu aj kúpať, ale treba byť otužilý (smiech). A aj na baby sa nájde čas, keď treba. (smiech)

Aké máš plány do budúcnosti?

Tento rok som sa dostal do staršej kategórie junior. Takže mojím cieľom je zúčastniť sa aj väčších a prestížnejších pretekov a podať najlepší výkon v každom preteku. Momentálne je pre mňa ďaleká budúcnosť aj dva mesiace dopredu.

Foto: Archív Matúš Štoček

OBRAZOM: Keď to Marek Štoček rozbalí na bicykli
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie