Kornel Kubík Rôzne

Vzniklo u nás prvé stredoškolské Kolégium: Študenti sa naučia to, čo na bežných hodinách nie

Vysokoškoláci Jaroslav a Peter prišli s nápadom vzdelávať študentov formou prednášok a diskusií s atraktívnym hosťami o problémoch spoločnosti. Vedenie ich bývalého gymnázia v Humennom prijalo myšlienku s nadšením a vzniklo tak prvé stredoškolské Kolégium na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Vzniklo u nás prvé stredoškolské Kolégium: Študenti sa naučia to, čo na bežných hodinách nie
Zdroj: Dnes24.sk

Naučia sa argumentovať aj lepšie porozumejú spoločnosti

„Je množstvo otázok v oblasti myslenia a vedy, na ktoré sa ťažko hľadajú odpovede. Spoločnými diskusiami a prednáškami sa v projekte Kolégia môžeme nad určitou témou zamyslieť, vypočuť si názory iných, učiť sa argumentovať, hlbšie porozumieť fenoménom spoločnosti. Toto na žiadnej hodine počas bežného vyučovania žiaka nikto nenaučí,“ hovorí žiak gymnázia Jakub Banik a účastník projektu Kolegium. Unikátny vzdelávací programe vznikol v tomto školskom roku na pôde Gymnázia arm. gen. L. Svobodu (GAGLS) v Humennom.

Jeho cieľmi je dať stredoškolským študentom možnosť uvažovať a diskutovať o veciach, s ktorými sa každodenne stretávajú, ale často nie sú nútení sa nad nimi zamyslieť. Motivovať ich k zvedavosti a chuti získavať informácie a vzdelávať sa ďalej. Vytvoriť miesto, ponúknuť čas a pozvať ľudí, ktorí s nimi budú ochotní stráviť pár vyučovacích hodín a podeliť sa o svoj názor v diskusii, ktorá môže týmto mladým pomôcť vytvoriť nový rozmer v ich osobnostnom raste. Ponúknuť nový hlbší pohľad na svet a spoločnosť.

Inšpirovali sa kolégiom vysokoškolákov

Kolégium GAGLS, ako je program pomenovaný, je prvým projektom svojho druhu na Slovensku. Bývalí študenti gymnázia Jaroslav Varchola (doktorand biofyziky na UPJŠ v Košiciach a mladý spisovateľ) a Peter Belej (študent Masarykovej univerzity v Brne a zamestnanec Rady mládeže Slovenska) prišli s myšlienkou vytvoriť celoročný vzdelávací program pre skupinu študentov, ktorí chcú rozšíriť svoj intelektuálny potenciál a diskutovať o problémoch v spoločnosti.

Tento nápad bol predstavený vedeniu školy, ktoré ho prijalo s nadšením, poskytlo priestory, kde sa jednotlivé stretnutia odohrávajú a uvoľnilo študentov raz mesačne z vyučovania.

Vznik Kolégia GAGLS bol inšpirovaný Kolégiom Antona Neuwirtha, ktoré sídli v Ivanke pri Dunaji a ponúka ročný intenzívny program pre vysokoškolákov, ktorého poslaním je formovať myslenie a charaktery mladých ľudí, aby sa z nich stali zodpovední a čestní ľudia.

Na stretnutia chodia atraktívni hostia

„Ide o skupinu žiakov tretieho ročníka, ktorí prejavili záujem zaoberať sa, pre bežného žiaka, nevšednými otázkami a témami o poznaní a myslení. Pri výbere viac ako dvadsiatky žiakov do projektu Kolégium GAGLS sa prihliadalo na ich doterajší prospech, intelektuálny potenciál a ich ciele,“ hovorí Jakub Banik.

Skupina je vedená buď P. Belejom a J. Varcholom alebo sú k jednotlivým stretnutiam prizvaní atraktívni hostia, odborníci na danú tému. Prvé stretnutie viedol Jaroslav Varchola a študenti na ňom preberali tému Úvod do myslenia, nasledujúce stretnutie kolégia sa uskutočnilo v humennskom kníhkupectve Čas na ticho pod taktovkou jeho majiteľa Igora Fejka a tretí krát sa Kolégium stretlo pri téme Fakt a fikcia, ktorú viedol katolícky kňaz Slavomír Angel.

Iným vzdelávaním chcú inšpirovať aj učiteľov

Autori projektu chcú takouto formou aktivity vytvoriť novú cestu, ktorou by sa mohli inšpirovať učitelia alebo študenti, ktorejkoľvek strednej školy a dať tak možnosť stredoškolákom zažiť aj iný druh získavania vedomostí a poznania, ako im ponúka škola.

V prípade, že vás tento projekt zaujal a chceli by sa o ňom dozvedieť viac alebo ho akýmkoľvek spôsobom podporiť, môžete kontaktovať autorov projektu na kolegium.gagls@gmail.com.

Student24/Peter Belej, foto: Kolégium

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM