Jaroslav Dodok Rôzne

Rozhovor s D. Čaplovičom: Žiaci nesmú byť rukojemníkmi, na vysvedčenia majú právo

V kresle ministra školstva čelí Dušan Čaplovič (Smer-SD) najväčšiemu štrajku školských zamestnancov v histórii Slovenska. Myslí si, že za učiteľov doteraz bojoval dostatočne, keďže si ako jediní vo verejnej sfére v tomto roku prilepšia.

Ilustračný obrázok k článku Rozhovor s D. Čaplovičom: Žiaci nesmú byť rukojemníkmi, na vysvedčenia majú právo
Foto: Jaroslav Dodok

Od začiatku štrajku ste obhajovali argumenty premiéra a ministra financií. Bojovali ste dosť za požiadavky učiteľov? Myslím, že som za nich bojoval dostatočne, lebo len učitelia dostali navýšenie platov o päť percent a dokonca do taríf. V rámci kolektívneho vyjednávania dostali vyššie platy len učitelia, odborní a nepedagogickí zamestnanci. V inej sfére verejných zamestnancov jednotlivých rezortov bola dohoda na nula eur.

Minister financií hovorí, že hrubé mzdy učiteľov sa v tomto roku v porovnaní s minulým zvýšia o 94 eur. Učitelia toto číslo spochybňujú. Okrem päťpercentného zvýšenia má učiteľom k nárastu platov dopomôcť aj zmena nariadenia vlády. Samotné samosprávy však už avizovali, že aj doteraz dávali na platy sto percent mzdového normatívu? Veríte teda tomu, že platy učiteľov naozaj vzrastú o spomínanú čiastku? Výsledky nárastu platov budú zrejmé v priebehu roka. Mohli by sme sa dopracovať k tomuto číslu, dokonca som presvedčený, že môže byť aj väčšie, ak budú uznané kredity, za ktoré každoročne učitelia majú zvýšené platy. Za minulý školský rok sa do kreditov dalo učiteľom spolu 15 miliónov eur, to je ďalšia čiastka, o ktorej sa nehovorí, no ktorá ide do platov.

Školy nie sú spokojné so splnením svojich požiadaviek, štrajk je iba prerušený, štrajkový výbor v najbližších dňoch rozhodne ako ďalej. Zasadnete znova za rokovací stôl s odborármi? Samozrejme, nie som človek, ktorý nebude rokovať. Keď prídu, budeme s nimi rokovať. Pre mňa je teraz priorita, ktorá je daná aj uznesením NR SR pre vládu, pripraviť kompletné systémové zmeny a urobiť odpočet za 20 rokov. To je veľmi náročná práca, nedá sa to napísať zo dňa na deň a samozrejme ma čakajú úlohy, ktoré budú odobrené v poradnom zbore v rámci Rady pre systémové zmeny v školstve.

Do 8. januára od vás žiadajú predloženie vízie o systémových krokoch na zlepšenie školstva aj učitelia. Mňa úkoluje NR SR. Učitelia budú mať dva týždne prázdnin, dovolenky musia mať aj moji zamestnanci. A tento návrh je myslím si neadekvátny, aby sme dali len niečo na papier a nemalo by to kvalitu. Nech nežiadajú zmeny za dva týždne, keď 20 rokov mlčali.

Čo budete robiť, keď sa po 8. januári obnoví ostrý štrajk? Ak to bude legitímny štrajk, v zmysle Ústavy, tak ho budem akceptovať, a tak budem aj reagovať. Ale potom budem čakať, či budú štrajkovať aj počas polročných prázdnin a jarných prázdnin na školách.

Prečo by mali štrajkovať cez prázdniny? Keď štrajkovať, tak štrajkovať aj v tomto čase, nielen počas vyučovacieho procesu.

Takže podľa vás mali štrajkovať aj počas aktuálnych zimných prázdnin? Uvedomte si, že končia zimné prázdniny. Učitelia nastupujú 8. januára do zamestnania, potom sú krátke polročné, potom sú jarné prázdniny, potom sú veľkonočné, tých prázdnin je neúrekom. Ja to akceptujem, ale musia si uvedomiť, že majú isté benefity, ktoré získali a získavajú na rozdiel od iných zamestnancov. A ja im to prajem, lebo si to za svoju náročnú prácu zaslúžia.

Niektoré školy si odsúhlasili bojkot polročnej klasifikácie… Zákon je jasný. Ak rodič požiada o vydanie polročnej klasifikácie, tak je povinnosťou takéto vysvedčenie rodičom dať. Lebo oni potrebujú doklad na prijímacie pohovory. Ak to neurobia, iste sa rodičia obrátia na kompetentné orgány, ktoré to posúdia. Uznávam, rôzne formy protestov, ale nemôžu byť žiaci rukojemníkmi v tejto oblasti, tak ako boli vlani pacienti rukojemníkmi lekárov!

Učitelia by teda porušili zákon? Riaditeľ bude musieť vyvodiť zodpovednosť. Aká je spravodlivosť, že desať percent škôl to urobí a ich študenti nebudú môcť ísť na stredné či vysoké školy a ostatní budú môcť ísť? To je veľmi nespravodlivé. To si nechcú uvedomiť? A porušujú zákon a pred zákonmi sme všetci rovní

Pôvodne ste novelou chceli predĺžiť externé štúdium v každom stupni o rok. Nakoniec je dĺžka externého štúdia nastavená širšie, ale diaľkovo sa dá vyštudovať za taký čas, ako doteraz. Je to nastavené široko, lebo sa bude pripravovať nový vysokoškolský zákon, kde prejdeme na nový systém. Keď je študent z externého prostredia, nemusí napríklad bakalárske štúdium zvládnuť za tri roky, môže si to rozložiť na štyri roky, my sme to jasne zadefinovali, že to nebude stáť študenta viac peňazí, ak sa to štúdium rozloží na viac rokov. Chceme ísť touto cestou a vytvoriť podmienky, aby sa tieto tituly postupne zbližovali, či už v externej alebo dennej forme štúdia a tá kvalita by bola porovnateľná, nie taká rozdielna, ako doteraz.

Už skôr ste avizovali, že zrušíte externé štúdium a nahradíte ho dištančným. V Európe sú dve formy. Full-time study, čo je naše dnešné denné štúdium a part-time study. Touto formou pôjdeme. Mojím cieľom nebola len novela, to je len prechodná cesta. Chcem, aby sme mali moderné vysoké školstvo, moderný nový zákon. Bude to ťažká, bolestná cesta, ale ja tou cestou pôjdem. Budú kolektívni garanti; tímy budú garantovať študijné odbory, s garanciou sa robili veľké podfuky. Profesori nebudú menovaní, to je môj cieľ. Tam musí na miesto profesora prebehnúť normálny konkurz, vysoká škola si bude vyberať ľudí, ktorí budú najzdatnejší, ktorí budú školu dobre reprezentovať a študentov kvalitne vzdelávať.

Zdroj: tasr/krátené

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM