Jakub Forgács Ostatné

FOTO, ktoré zachytilo najboľavejšie miesto školstva pod Urpínom: S čím sa Bystrica pasovala za socíku?

Mnohí bojujú za zlepšenie podmienok v školstve. Tie neboli v Banskej Bystrici ideálne ani pred desiatkami rokov. Žiaci aj učitelia sa pasovali s pálčivým problémom výučby.

Ilustračný obrázok k článku FOTO, ktoré zachytilo najboľavejšie miesto školstva pod Urpínom: S čím sa Bystrica pasovala za socíku?
1
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Hoci aktuálne sa mnohí študenti učia iba dištančne, keď sa povie trieda, každý si asi predstaví relatívne veľkú miestnosť pre 20 – 30 detí. Miesta je v nej dostatok na katedru, lavice, stoličky, priestor medzi nimi a často aj na skrinky či plochu vyčlenenú na hry. Nie vždy však tomu bolo tak a podmienky na výučbu neboli vždy ideálne ani v Banskej Bystrici.

V stiesnených priestoroch

Verejnosť proti násiliu sformovaná pri Československej tlačovej kancelárii v Banskej Bystrici za čias socializmu pripomenula vtedajšie najboľavejšie miesto školstva v meste pod Urpínom. Dôkazom je práve sken retro archívnej fotky z čias komunistického režimu, vďaka ktorej hneď pochopíte, na čo narážala (pozn. red.: foto v galérii).

Záber zachytáva Osobitnú internátnu školu, kde sa v stiesnených priestoroch pripravovalo na robotnícke povolanie takmer 230 detí. V triedach 3 × 5 metrov sa tlačilo aj po 15 žiakov.

Máte fotky z čias socializmu?

Vedeli by ste si takýto extrém predstaviť aj v súčasnosti na našich školách? Asi ťažko a snáď nikto by si výučbu v podobných podmienkach nechcel zopakovať.

Máte aj vy staré zábery z Banskej Bystrice a okolia z čias socializmu či spomienky, o ktoré by ste sa chceli podeliť s našimi čitateľmi? Potom nám ich neváhajte zaslať na adresu forgacs@dnes24.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Titul. foto: ilustračné

Bystrická škola za socializmu
1
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM