JAB Rozhovor

Gymnazista zo Spišskej vytŕča z davu, riaditeľka školy tvrdí: Janko je prototyp všestranne talentovaného žiaka

Na prvý pohľad je Ján Gerčák (17) bežný študent na novoveskom gymnáziu. Keď ho však spoznáte lepšie, zistíte, že predsa nepôjde len o tak obyčajného žiaka. Stačí, keď si o ňom prečítate už len slová riaditeľky. Prinášame vám rozhovor s týmto šikovným Novovešťanom.

Ilustračný obrázok k článku Gymnazista zo Spišskej vytŕča z davu, riaditeľka školy tvrdí: Janko je prototyp všestranne talentovaného žiaka
Zdroj: Dnes24.sk

Keď sme pred pár dňami oslovili riaditeľku Gymnázia na Javorovej ulici Máriu Kaľavskú a spýtali sme sa jej na meno študenta, ktorý na ich škole vyniká svojou šikovnosťou. Obratom sme dostali odpoveď Ján Gerčák (17) zo Sexty. Podľa slov riaditeľky je Janko neuveriteľne šikovný chalan, ktorý je zároveň aj predsedom študentskej rady. „Ide o veľmi všestranne talentovaného študenta, ktorý do čoho sa pustí tak v tom uspeje. Zároveň je inteligentný a vyniká v mnohých predmetoch zvlášť prírodovedných,“ opísala ho riaditeľka gymnázia. Skontaktovali sme sa preto priamo s Jánom a prinášame vám rozhovor s ním.

Prečo si sa rozhodol práve pre štúdium na tomto gymnáziu?

Najväčším faktorom bola moja sestra, ktorá si gymplom prešla. Mal som od nej len pozitívne referencie na túto školu.

Čo všetko ti škola podľa teba dáva a v čom sa podľa teba líši od iných škôl?

Veľkým plusom sú učitelia, ktorí podporujú aktívnych a chtivých žiakov. Taký učiteľ dokáže žiakovi rozšíriť obzory aj mimo samotného vyučovania, trochu ho nasmerovať a niekedy aj potlačiť. Pozitívom nie sú len učitelia, ale aj spolužiaci. Mladí iniciatívni ľudia, s ktorými si navzájom vymieňame svoje názory a nápady. Ale porovnávať to s inými školami by nebolo odo mňa správne, nemám priame skúsenosti.

Riaditeľka školy o tebe hovorí ako o šikovnom študentovi, ktorý na škole vyniká. Čím si si to podľa teba vyslúžil?

Asi súťažami.

Akých súťaži sa najčastejšie zúčastňuješ a ktoré úspechy si ty najviac ceníš ?

Jeden typ súťaží sú olympiády – v rámci jedného kola sú 4 hodiny na vyriešenie 3 úloh ak je to olympiáda z matematiky a ak je z informatiky, tak sú úlohy 4. Zvyčajne sa jedná o dôkaz niečoho alebo vymyslenie efektívneho programu, algoritmu. Okrem toho jestvujú korešpondenčné semináre, kde riešim v priebehu roka doma úlohy, ktoré následne odovzdávam a môžem sa tak dostať na sústredenia no zúčastňujem sa aj iných súťaži. Najviac si cením umiestnenie práve v olympiádach pred dvomi rokmi z matematiky som skončil na kraji prvý a tohto roku sa mi to isté podarilo z informatiky.

Čomu všetkému sa v rámci školy venuješ?

Asi najviac matematike, informatike a ak sa do toho dá zarátať, tak aj Študentskej rade. Vždy ma bavilo riešiť náročnejšie logické úlohy, čo ma priviedlo k matematike, o niečo neskôr k informatike. Čo sa Študentskej rady týka, našli sme sa viacerí, ktorí to na škole chcú rozhýbať a zároveň ukázať spolužiakom, že škola nemusí byť len o učení.

Čo obnáša byť predsedom takejto rady a ako si sa k tejto funkcii dostal?

Bol som zvolený hlasovaním a táto “funkcia” neobnáša nič strašidelné, ako si niektorí myslia :) Z formálneho hľadiska jedine to, že predseda sa zúčastňuje stretnutí Rady školy ako zástupca študentov raz, dvakrát ročne. Komunikujem s vedením školy pri organizácii rôznych aktivít a spolu s ostatnými členmi rady pripravujeme podujatia, napríklad Deň kníh, Deň študentstva, Deň učiteľov…

Ktoré predmety sú tvoje najobľúbenejšie?

Matematika a informatika pretože k nim mám blízko, angličtina, lebo ma baví a zároveň dejepis a biológia, z ktorých mám nejeden zaujímavý poznatok.

Sú však aj také, ktoré nemusíš?

Niekedy mi najťažšia príde asi práve slovenčina, hoci ju využívam a zaujíma ma to, no nie všetky gramatické javy mi dávajú na prvý pohľad zmysel.

Spomeň nejaký naj zážitok zo školy…

Jeden z takých, ktoré môžem spomenúť je, keď sme sa so spolužiakmi poskladali na paličkový hokej a pár mesiacov to hrali každú prestávku. Robili sme si turnaje, majstrovstvá, mali sme dve „arény“ aj videorozhodcov. Bola okolo toho dosť super atmosféra.

A naopak, napadá ti niečo negatívne?

Keď nám tie hokeje zobrali.

Kedy ťa čaká maturita a máš z nej nejaké obavy?

O dva roky budem maturovať a istý rešpekt pred tým určite mám. Ale báť sa nebojím, ak nepodcením prípravy. Zatiaľ sa však nad tým nejako nezamýšľam.

Akú predstavu máš o svojom budúcom povolaní?

Ešte ju nemám úplne vyprofilovanú, nemám jasnú predstavu, no mám rád spomínanú informatiku a matiku, prácu s ľuďmi a organizovanie ak­cií.

Veľa mladých ľudí odchádza za prácou za hranice. Tiež máš taký plán alebo by si radšej zostal doma?

Myslím si, že je pre mňa ešte príliš skoro hovoriť takto dopredu. Zahraničie síce ponúka viac možností, myslím si však, že aj tu sa dá nájsť dobrá práca. Uvidím, čo ponúkne budúcnosť, ale rád by som ostal na Slovensku.

Čomu všetkému sa venuješ vo svojom voľnom čase a kde v našom meste ho najradšej tráviš?

Výtvarnej výchove, florbalu a okrem toho miestnemu mládežníckemu parlamentu, kde nefungujeme na úrovni školy, ale na úrovni mesta. Snažíme sa robiť akcie podľa toho, čo chýba nám mladým. Najradšej trávim čas v mestskom parku (keď nie je –10°C). Tam sa čas pre mňa dokáže zastaviť aj napriek tomu, že je priamo v rušnom centre. Náš park je také tiché oko mestského hurikánu.

Môže vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM