Ľubomír Hudačko Od Vás

Krístínka má neľahkú diagnózu, ale napriek tomu bojuje: Talent dievčatka z Prešova je neprehliadnuteľný!

Kristínka Cisková (14) z Prešova navštevuje tunajšiu ZŠ Matice slovenskej. Napriek neľahkej diagnóze bojuje, rozdáva úsmevy na všetky strany a jej talent na recitovanie je neprehliadnuteľný. Prečítajte si o nej viac a určite nabije pozitívnou energiou aj vás.

Ilustračný obrázok k článku Krístínka má neľahkú diagnózu, ale napriek tomu bojuje: Talent dievčatka z Prešova je neprehliadnuteľný!
Zdroj: ZŠ Matice Slovenskej

Kristínka rada kreslí a bavilo ju aj tancovanie ľudového tanca, ktorý nacvičila so svojou triedou. Okrem toho má šikovná žiačka aj vysnívané povolanie.

Talent recitovať je neprehliadnuteľný

„Byť lekárkou, presnejšie pediater, bavilo by ma pracovať s deťmi,“ hovorí bojovníčka Kristínka. Rada recituje a je to vidno, jej talent na recitovanie je neprehliadnuteľný. Najväčším úspechom pre ňu bolo 3. miesto na Krajskej súťaži Hviezdoslavov Kubín. Okrem toho má veľmi rada čítanie kníh. „Obľubujem dievčenské romány: Medzi nami dievčatami, Malé klamárky, Raz ťa uvidím a knihy od J. Greena. Väčšinou si recitovanie vyberám texty sama, také, ktoré ma oslovia. Recitujem prózu. Text sa mi musí páčiť, nemá byť nanútený. S výberom mi pomáha aj moja úžasná sestra Lucka a moja skvelá pani učiteľka slovenského jazyka A. Pekárová,“ prízvukuje.

A že to s recitovaním nie je len tak, potvrdzuje svojimi slovami. Text si Kristínka číta nahlas, snaží sa predstaviť si ten príbeh a vžívať sa do konania hlavnej postavy. Pred zrkadlom pozoruje svoju mimiku tváre, často sa aj nahráva na diktafón, aby vedela, čo má zlepšiť. „Pravidelne robím hlasové rozcvičky a rozcvičky artikulačných orgánov. Pomáha mi moja milujúca rodina, skvelé kamarátky a moji učitelia. Im všetkým patrí moje obrovské ďakujem,“ vymenúva dôležité faktory recitovania.

Cibrí odolnosť voči tréme

Navyše, recitovaním si cibrí odolnosť voči tréme. Keď začínala recitovať niekedy v druhej triede, bola malé, tiché, hanblivé dievčatko s veľkou trémou. Teraz sa už nebojí prejaviť a povedať svoj názor a stojí si za ním. „Nemám už trému, iba ak občas. Myslím si, že recitovanie pomáha žiakom vystupovať a komunikovať bez trémy. Mali by to skúsiť tichí a nesmelí ľudia. Pri recitovaní môžem uplatniť svoju kreativitu, pracovať s hlasom a udržiavať očný kontakt s publikom. Táto moja záľuba ma napĺňa,“ hovorí ďalej. Každý rok sa umiestňuje v súťažiach na prvých troch miestach. Talent zdedila spolu so sestrou podľa svojich slov asi po otcovi a prezradila čosi aj o svojej budúcnosti.

„V recitovaní ma inšpiruje moja sestra, ktorá ma k tomu odmalička viedla a neustále povzbudzuje. Neviem, či by sa to dalo, ale chcela by som bývať v zahraničí, tam študovať a splniť si svoje sny. Mňa vedia potešiť maličkosti, aj keď zasvieti slnko, mám hneď dobrú náladu a hlavne, keď som s kamarátkami,“ hovorí s úsmevom. Pre svoje rovesníčky, ktoré sa nevedia rozhodnúť, ako majú tráviť svoj voľný čas, má jasný odkaz. „Nech si čítajú a ponoria sa do sveta fantázie,“ hovorí veľavravne a ak sa jej opýtate na to, čo sa jej na Prešova najviac páči, odpoveď je jasná.

„Sú to historické pamiatky, moje sídlisko Sekčov a hlavne Neptúnova fontána,“ povedala. Pri jej nepríjemnej diagnóze je obdivuhodné, koľkým aktivitám sa stíha venovať. „Čo sa týka môjho zdravia, je to komplikované, no naučila som sa s tým žiť. Osteogenezis imperfecta sú krehké kosti. Preto musím zvládať veľa kontrol a vyšetrení a nedávno som podstúpila aj jednu náročnú operáciu. No, vždy sa teším z toho, keď sa ráno zobudím a stretnem sa s mojím psíkom, rodinou a priateľmi,“ zakončila optimisticky Kristínka, z ktorej by sme si všetci mali brať príklad. Osud jej do cesty postavil prekážky, ale napriek tomu prekypuje šikovnosťou a talentom.

Môže vás zaujímať:

Záľuba, aká sa len tak nevidí: Prešovčanka Klaudia (21) vo veľkom obdivuje MHD, väčšiu fanúšičku by ste ani nenašli!

Barista z Prešova sa v Londýne uchytil v prestížnom podniku: Pracuje v najlepšom bare na svete!

Herečka Stanka Kašperová: Svadbu mala v divadle, jej obľúbené miesto v Prešove vás dostane

foto: archív ZŠ Matice Slovenskej

Šikovná žiačka ZŠ v Prešove: Kristínka (14) rozdáva úsmevy a recituje
2
Galéria
Zdroj: ZŠ Matice Slovenskej
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM