Kornel Kubík Rôzne

Menej chémie, viac voliteľných hodín! Petíciu poslanca Beblavého podpísalo vyše 1200 ľudí

Minister školstva Dušan Čaplovič chystá od školského roku 2014/2015 množstvo zmien: Zrušenie angličtiny ako prvého cudzieho jazyka, menšie množstvo voliteľných hodín či posilnenie chémie a pracovného vyučovania. Proti tomu sa postavil so svojou petíciou opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS).

Ilustračný obrázok k článku Menej chémie, viac voliteľných hodín! Petíciu poslanca Beblavého podpísalo vyše 1200 ľudí
Zdroj: TASR

V petícií sú tri hlavné témy

Poslanec Beblavý spustil minulého týždňa petíciu proti navrhovanému zrušeniu angličtiny ako prvého cudzieho jazyka na základných školách, zníženiu množstva voliteľných hodín a posilneniu chémie a pracovného vyučovania. „Dlhšie som zvažoval, ktoré tri témy pre petíciu „vypichnúť“, námietok voči plánovaným zmenám mám totiž omnoho viac. Rozhodol som sa nakoniec pre dva princípy, ktoré sú v troch bodoch petície obsiahnuté – sloboda a jazyky. Sloboda – čiže voľné ruky pre školy, aby si mohli určovať viac hodín podľa potrieb svojich žiakov a svojich možností a jazyky – čiže zabránenie okresávaniu možností aby sa naše deti dorozumeli. Oba princípy považujem za rovnako dôležité,“ zdôraznil hlavné tri body v petície autor projektu Miroslav Beblavý pre student24.sk.

Za necelý týždeň sa vyzbieralo viac ako 1200 podpisov

Zmeny vo vyučovaní v materských a základných školách má od septembra 2014 priniesť nový štátny vzdelávací program. Jeho návrh zverejnil Štátny pedagogický ústav v júni a verejnosť mohla zasielať pripomienky do konca októbra. Azda najradikálnejšia sa ku celému návrhu postavil poslanec Miroslav Beblavý, ktorý na internete vytvoril elektronickú petíciu. Výsledkom je za menej ako týždeň od jej uverejnenia 1226 podpisov z 545 obcí alebo miest na Slovensku. Zastúpení boli občania z každého z ôsmich krajov.

„Petíciu som sa rozhodol vytvoriť na základe dobrej skúsenosti z minulosti. Úradníci a vládnuci politici sú omnoho ochotnejší počúvať pripomienky a návrhy, keď cítia, že občanom na predmetnej veci záleží. Som presvedčený, že učiteľom a rodičom by malo záležať na obsahu vzdelávania našich detí a preto som sa rozhodol požiadať ich o podporu, aby boli naše návrhy "silnejšie,“ prezradil úmysel svojej petície opozičný poslanec Beblavý.

Obmedzenie angličtiny a iných cudzích jazykov

Prvý z bodov, ktorý Beblavý vo svojej petícií zdôrazňuje, je obmedzenie angličtiny a iných cudzích jazykov. Podľa ministra školstva angličtina od tretieho ročníka na základnej škole už nemá byť povinná. Návrh chce dať rodičom výber z niekoľkých jazykov. Druhý cudzí jazyk sa navrhuje len ako doplnkový. Kým teraz je od piatej do deviatej triedy druhý jazyk povinný, po novom ho už žiaci mať nemusia. Minister školstva Dušan Čaplovič argumentuje svoj návrh tým, že nie všetky deti majú nadanie na dva cudzie jazyky.

Viac chémie a pracovného vyučovania, menej voliteľných hodín

Druhá pripomienka v petícií sa dotýka zníženia počtu voliteľných hodín, ktoré si môžu školy a žiaci určovať sami. Podľa poslanca už v dnešnej dobe Slovensko zaostáva za priemerom vyspelých krajín a rezort školstva chce aj napriek tomu znižovať počty voliteľných hodín.

Posledná pripomienka, ktorú má poslanec NR SR sa dotýka zvýšenia hodín chémie a pracovného vyučovania. Chémia aj pracovné vyučovanie majú svoje miesto na základnej škole, ktoré im garantuje aj dnešný vzdelávací program. Podľa Beblavého je však absurdné prikazovať školám zvýšenie počtu hodín chémie a pracovného vyučovania na úkor cudzích jazykov.

Petícia priniesla pozitívne ohlasy najmä od rodičov

Petícia bola včera odovzdaná pracovníkom Štátneho pedagogického ústavu v Bratislave. „Petície obvykle vyvolávajú vášne, vždy sa nájde niekto, kto s návrhom nesúhlasí. Tu sa mi ale stal pravý opak – sami si môžete prečítať povzbudivé komentáre pod petíciou, prichádzajú mi reakcie na Facebooku – najmä rodičom prekáža, ak sa siaha deťom na možnosť učiť sa jazyky. Sami vedia, ako veľmi sú dôležité pre ich budúce pracovné uplatnenie,“ dodal na záver autor petície a poslanec Miroslav Beblavý.

Student24/Simona Ivančáková

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM