Jakub Forgács Udalosti

Návšteva čínskeho veľvyslanca na akademickej pôde: Na UMB hovoril o ekonomických úspechoch jeho krajiny

Vzácny hosť zavítal na pôdu banskobystrickej Univerzity Mateja Bela. Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky pod Urpínom prednášal študentom. Čo všetko bolo na pretrase?

Ilustračný obrázok k článku Návšteva čínskeho veľvyslanca na akademickej pôde: Na UMB hovoril o ekonomických úspechoch jeho krajiny
Zdroj: UMB

Na slovensko-čínske vzťahy bola v utorok popoludní zameraná prednáška na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Zúčastnil sa na nej veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Lin Lin.

Ako informovala referentka marketingovej komunikácie UMB Zuzana Ševčíková, veľvyslanec poukázal najmä na ekonomickú stabilitu Číny.

„Pokiaľ ide o rozvoj ekonomiky, uviedol, že od 70. rokov 20. storočia do roku 2010 Čína zaznamenala obrovský ekonomický nárast, čo ju stavia do pozície druhej najväčšej ekonomiky na svete. Aj napriek rôznej kritike, Čína si stanovuje nové a vyššie ciele,“ uviedla Ševčíková.

Čínsky veľvyslanec informoval študentov, že rozvoj ich ekonomiky a krajiny ako takej spočíva tiež v rozvoji železníc, rýchlostných vlakov a v každoročnom vytváraní takmer desať miliónov pracovných miest pre viac ako sedem miliónov absolventov.

„V poslednej časti prednášky sa veľvyslanec vyjadril k zahranično-politickým vzťahom Číny s krajinami Európy a strednej Ázie. Poukázal na tzv. hodvábnu cestu, ktorá vedie z Číny do Európy cez strednú Áziu. Táto cesta prináša ekonomický prospech pre obe strany, dôkazom čoho je ekonomický obrat medzi Čínou a európskymi krajinami približne 60,2 miliardy eur len za rok 2014. Slovensko má zhruba šesťmiliardový podiel na uvedenom celkovom obrate,“ dodala Ševčíková.

Čítajte tiež:

Na bystrickej UMB boli na pretrase problémy školstva: Upozornilo sa na to, že v škole musia zaháňať troch nepriateľov

Foto: UMB

Na pôde bystrickej univerzity prednášal veľvyslanec Lin Lin
2
Galéria
Zdroj: UMB
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM