Marcel Mojžiš Rôzne

Nová vzbura na školách? Odbory chcú neobmedzený štrajk, hovoria aj o bojkote maturít

Nové školské odbory nepodporujú protesty, ktoré školský odborový zväz organizuje tento týždeň v krajských mestách. Naproti tomu však hovoria o ďalšej veľkej vzbure učiteľov. Chcú zorganizovať nový neobmedzený štrajk a zamýšľajú sa tiež i nad bojkotom maturít.

„Vyhrať môžeme len vtedy, ak sa opätovne zorganizujeme a vyhlásime neobmedzený ostrý štrajk, na ktorom sa záväzne zúčastní aspoň 60 % škôl prípadne zamestnancov školstva,“ napísalo vo svojom stanovisku predsedníctvo Nových školských odborov (NŠO).

Príde aj na bojkot maturít?!

Zorganizovanie neobmedzeného ostrého štrajku, ktorý by bol úspešný, označili za svoj primárny cieľ. „Štrajk má význam, keď prinúti vládu rokovať a ustúpiť, keď doň bude zatiahnutá veľká časť spoločnosti,“ odpovedal predseda NŠO Ľudovít Sebelédi na otázku, kedy by sa mohol ostrý štrajk znova uskutočniť. Jednou z možností by podľa neho mohol byť aj bojkot maturít. Dôležitý však bude názor väčšiny školských zamestnancov.

Podľa NŠO idú aktuálne protestné aktivity do stratena. Tvrdia, že demonštrácie a štafetové štrajky zamestnancom škôl zbytočne odoberajú energiu a neposúvajú školských pracovníkov k naozajstným zmenám v školstve. „Dali sme sa vmanipulovať do zdĺhavých vyjednávaní o päť či desať percent… Sme už zo súčasného vývoja unavení a aj verejnosť nás začína vnímať ako neschopných jasne vyjadriť svoje požiadavky a vytrvať. Nakoniec naozaj dopadneme ako mäkkýše a to podstatné sa nezmení,“ domnievajú sa predstavitelia nových odborov.

Vystresovaní poloučitelia

Podstatné sú pritom podľa nich tri veci. V akom prostredí sa budú deti vzdelávať, či bude deti učiť finančne zabezpečený profesionál, alebo „ekonomicky vystresovaný poloučiteľ“, a s akými nástrojmi bude učiteľ pôsobiť na deti. Protestné zhromaždenia, ktoré tento týždeň organizujú školskí odborári majú podľa pôvodného plánu odštartovať v utorok (11. 12.) v Prešove a Žiline. V ďalších dňoch by mali pokračovať v Banskej Bystrici, Trnave, Nitre, Bratislave, Trenčíne a Košiciach. Okrem toho chcú svoju nevôľu prísť dnes pred Úrad vlády SR vyjadriť učitelia z púchovského gymnázia, v utorok plánuje Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici protestný pochod a v stredu chcú svojich učiteľov protestom podporiť košickí študenti.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM