JAB Rozhovor

Študuje na gymnáziu v Spišskej a má dar od Boha: Ema (16) vedela kresliť skôr ako rozprávať, jej diela vás ohúria!

Má 16 a ako hovorí, kresliť vedela skôr ako rozprávať. To, že je to talent, dokazujú jej kresby a ocenenia v rôznych súťažiach. Reč je o Eme Lavríkovej, študentke Javorky v Spišskej Novej Vsi.

Ilustračný obrázok k článku Študuje na gymnáziu v Spišskej a má dar od Boha: Ema (16) vedela kresliť skôr ako rozprávať, jej diela vás ohúria!
Zdroj: Dnes24.sk

Ema je študentkou druhého ročníka gymnázia na Javorovej v Spišskej Novej Vsi. Kreslenie jej učarovalo už dávno. Niet divu – veď pochádza z umeleckej rodiny. „Kreslil dedko aj mamka. Babkin brat je zasa akademický sochár,“prezra­dila Ema.

Mladá gymnazistka sa venuje ilustrácii a pred tromi rokmi ju jej slov priviedol kamarát aj ku komiksom. „Keď som videla, ako ich kreslí, hneď sa mi to zapáčilo a povedala som si, že sa chcem dostať aspoň na jeho úroveň,“ vysvetlila s tým, že komiksy dovtedy mala načítané, ale nie sú jej inšpiráciou. „Moja najväčšia inšpirácia sú moji priatelia,“ doplnila.

Prvé miesto v komiksovej súťaži

Kreslenie komiksov Emu zaujalo najmä preto, že v komiksovom svete sa medze fantázií nekladú. Na súťažiach sú dané väčšinou predpisy koľko strán by mal komiks mať, ktoré súťažiaci musia dodržať. Medzi jej posledné úspechy patrí víťazstvo v komiksovej súťaži pre študentov stredných a vysokých škôl z Českej republiky a Slovenska CZ.Komiks.15. Z cel­kových 39 súťažných prác vybrali tri najlepšie z Česka a tri najlepšie zo Slovenska.

Študentom zo Slovenska, sa táto súťaž otvorila prvýkrát. Prvé miesto a účasť na najväčšom európskom festivale komiksu vo francúzskom meste Angoulême si vybojovala práve Ema s komiksom Prečo je na svete bieda. Jej víťazná práca bude vystavená v brnenskej Galérii Vaňkovka v máji 2016 na výstave CZ.KOMIKS.15. Tam budú okrem týchto víťazných prác predstavené i ďalšie vybrané súťažné práce a taktiež kolekcie dvoch profesionálnych výtvarníkov z Českej republiky a Slovenska.

Plány do budúcna

A aké pocity Ema zažívala, keď sa dozvedela, že vyhrala? „Bola to krása, keď mi zavolali tak som sa v prvom momente rozplakala a až po prílete do Francúzska som uverila, že sa to naozaj deje,“ povedala.

O tom, že Ema je veľký talent svedčí aj niekoľko ocenení jej kresieb. Len za minulý rok ich získala 21 – medzi nimi aj čestné uznanie zo súťaže v Hong-Kongu. A aké má talentovaná študentka ďalšie plány? „Určite s kreslením nechcem prestať a môj najväčší cieľ je dostať sa na vysokú školu do Brna na komiks, alebo do Prahy na ilustráciu a začať vydávať. Neviem síce či sa to podarí, ale kreslenie ma veľmi baví, preto by som sa tým chcela aj v budúcnosti živiť,“ uzavrela Ema.

Jej diela si môžete pozrieť aj v našej fotogalérii.

Môže vás zaujímať:

Foto: EL

Pozoruhodné diela talentovanej gymnazistky z Javorky
16
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM