Tip na výlet: Hradisko v Zemianskom Podhradí
Západné Slovensko je veľmi bohaté na archeologické náleziská z rôznych období, ale najmä z obdobia praveku a včasného stredoveku. Dokazujú pestrosť kultúr, ktoré žili na našom území. Medzi najznámejšie patria napríklad Mikulčice, Molpír pri Smoleniciach, či obec Bojná pri Bojniciach.
Pri svojich prechádzkach a výletoch po okolí som navštívila aj hradisko v chotári Zemianskeho Podhradia, neďaleko osady Rolincová.
Už na prvý pohľad vidieť dobrú situovanosť niekdajšieho obydlia stoviek ľudí a cítiť tú zvláštnu atmosféru dávnych čias, ktorá na vás odvšadiaľ dýcha. Takmer po celej rozlohe hradiska diviaky hlboko rozryli zem a aj napriek početným vykopávkam, ktoré tu boli, je ešte stále možné nájsť črepiny a úlomky z keramiky starej viac ako 2000 rokov a sem-tam aj veľmi staré kosti. Po okrajoch valov sa vo veľkom množstve nachádza aj typická špongiovitá hornina pre túto lokalitu
Archeológovia tu pred pár rokmi odkryli nálezisko z neskorej doby bronzovej. Oplývalo mnohými vzácnymi bronzovými, ale i železnými predmetmi. Sídlili tu príslušníci lužickej kultúry, ktorí obývali toto územie približne v období 1000–700 rokov p.n.l. Opevnené hradisko má veľkú rozlohu, zo severozápadnej strany ho chráni mohutný skalný hrebeň a z ostatných strán umelý násyp a priekopa.
V susedstve hradiska sa nachádzajú ďalšie dve archeologické náleziská: Bašta- stredoveký hrádok, ktorý je datovaný do 15. storočia. Martákova skala- nálezy z obdobia púchovskej kultúry, ktorá tu žila vo veľkomoravskom období.
Podľa mňa tieto miesta môžu vydať ešte veľmi veľa zaujímavých „zachovalých svedkov minulosti“ a ktovie, možno aj nejaký ďalší unikát, ktorý prepíše dejiny…
student24/Monika Kusendová