Jakub Forgács Univerzity

UMB reaguje na výsledky akreditácie: Rektor tvrdí, že škola nemá ohrozený status univerzity

Rektor Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici Vladimír Hiadlovský nesúhlasí s tvrdením, že ich škola má ohrozený status univerzity.

Ilustračný obrázok k článku UMB reaguje na výsledky akreditácie: Rektor tvrdí, že škola nemá ohrozený status univerzity
Zdroj: TASR

Konštatoval to vo štvrtok v súvislosti s prezentáciou výsledkov komplexnej akreditácie vysokých škôl zo strany ministra školstva Juraja Draxlera a predsedu Akreditačnej komisie Ľubora Fišera. Ako vo štvrtok informovali, medzi vysokoškolskými ustanovizňami, ktorým hrozí, že prídu o titul univerzity, je aj banskobystrická UMB.

„Akreditačná komisia odporúča zaradiť UMB v Banskej Bystrici medzi vysoké školy, ktoré nie sú začlenené medzi univerzitné vysoké školy a ani medzi odborné vysoké školy. Zákon dáva pri takomto zaradení vysokej škole ročnú lehotu na nápravu daného stavu,“ priblížil Hiadlovský.

Pre zaradenie vysokej školy Akreditačná komisia posudzovala plnenie troch kritérií, tzv. KZU-1 až 3. „Vzhľadom na široké portfólio UMB bolo u nás v rámci KZU-1 posudzovaných 18 oblastí výskumu a UMB plní toto najkomplexnejšie kritérium pri tak početných hodnotených oblastiach na 95 percent, čo je vynikajúci výsledok. Preto nemožno konštatovať, že sa na našej škole nedarí vedeckým výstupom a hodnotenie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti UMB je veľmi dobré,“ pokračoval rektor.

Podľa stanoviska Akreditačnej komisie banskobystrická univerzita ďalej neplní kritérium KZU-2, týkajúce sa výstupov doktorandského štúdia. „V písomnom stanovisku k návrhu hodnotiacej správy som žiadal o prehodnotenie tohto kritéria, nakoľko UMB ho neplní len hranične. Z uvedeného vyplýva, že ročná lehota je dostatočná na nápravu a rozhodne sa o splnenie kritéria KZU-2 budeme uchádzať skôr ako po roku,“ dodal Hiadlovský a zdôraznil, že už v tejto chvíli UMB plní kritérium KZU-2.

Čítajte tiež:

Výsledky komplexnej akreditácie sú už zverejnené: UMB hrozí strata titulu univerzita!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM