Výsledky monitora sú známe: Matematika prekvapila...
V tohtoročnom Testovaní 9 deviataci napísali lepšie testy z matematiky ako zo slovenčiny. Kým vlani bola priemerná úspešnosť testov z matematiky 52,9 percenta, tento rok dosiahla 57,5 percenta.
Naopak, výsledky testovania zo slovenčiny sa oproti minulému roku výrazne zhoršili. Oproti minuloročnej úspešnosti 58,2 percenta, tento rok deviataci slovenčinu napísali v priemere na 54,5 percenta.
[size=14][color=#cc0000]Čo robilo deviatakom problémy?[/size][/color] Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič uviedol, že žiaci v testoch z matematiky zvládli nový typ úloh a spoľahlivo dokázali interpretovať údaje v tabuľke, naopak, problémy robila geometria a kombinatorika. V testoch zo slovenčiny žiaci nezvládali čítanie s porozumením a pochopenie obsahu textu. Minister vidí slabšie výsledky slovenčiny najmä v tom, že žiaci málo čítajú.
„Pýtal som sa predovšetkým detí na druhom stupni, čo čítajú. No naozaj, možno toho Harryho Pottera, aj to je ojedinelé. Ale nerobia s textom zo slovenskej literatúry. Chápem to ako daň doby, lebo sú tu nové informačné systémy. Ale my musíme vrátiť aj hodnotu čítaného textu a knihy do škôl a to bude dlhodobé riešenie,“ uviedol dnes Čaplovič.
Viac ako 90 percent z oboch predmetov dosiahlo 1,8 percenta žiakov, ktorí sa na základe tohto výsledku dostanú na stredné školy bez prijímacích pohovorov.// „Takýchto žiakov máme na Slovensku 715,“// informovala riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), ktorý testovanie zastrešuje, Romana Kanovská.
Dodala, že títo deviataci dominujú v Prešovskom kraji a nasleduje Košický kraj. Pomerne malé zastúpenie excelentných žiakov je podľa nej v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.
Chlapská logika[/color][/size]
„I to je informácia, ktorá nás núti uvažovať o osemročných gymnáziách na Slovensku, pretože v Prešovskom kraji máme najmenej osemročných gymnázií a v Bratislavskom najviac. Je to opätovne potvrdením toho, že excelentní žiaci – lídri, ktorí môžu úspešnosť základných škôl ťahať dopredu, sú sústredení v osemročných gymnáziách,“ podčiarkla Kanovská. Podobná situácia sa opakuje niekoľko rokov.
V matematike boli chlapci a dievčatá porovnateľné úspešní, v slovenčine výraznejšie vedú deviatačky. Podľa Kanovskej je zaujímavé to, že v aj keď testy z matematiky zvládajú chlapci a dievčatá na podobnej úrovni, deviataci majú z matematiky horšie známky ako ich spolužiačky.// ** „Je to spôsobené tým, že v testoch je oveľa viac logických úloh, v čom chlapci dobehnú dievčatá,“**// zdôvodnila.
Monitor sa tento rok uskutočnil 14. marca na 1449 základných školách, písalo ho spolu 43.515 žiakov deviatych ročníkov.
student24/tasr foto: ilustračné