Jaroslav Dodok Rôzne

Výsledky šokujú: Viac ako tretina tínedžerov má skúsenosti s marihuanou!

Začína sa to cigaretou, ktorú deti považujú za módnu záležitosť. Potom je už len skok k marihuane a predsa bez pitia alkoholu by to nebolo ono a k tvrdším drogám je už len krátka cesta.

Ilustračný obrázok k článku Výsledky šokujú: Viac ako tretina tínedžerov má skúsenosti s marihuanou!
Foto: Jaroslav Dodok

Väčšinou mladých ľudí trávi svoj voľný čas na diskotékach kde sa distribuujú syntetické drogy a drogy tanečné, z ktorých najznámejšia je extáza.

Dieťa začne brať vtedy drogu, keď má depresie má pocit samoty a hlavne si myslí, že nikto o neho nemá záujem. Droga začne byť pre neho nejakou oporou, o ktorú sa potrebuje oprieť. Častou príčinou sú však rodičia, ktorí sa rozvádzajú alebo nestíhajú byť s deťmi a trávia väčšinu času v práci, ak riešia s dieťaťom iba nepríjemnosti a nepodelia sa s ním o to pekné…

Cieľom je zabrániť aby deti brali drogy prostredníctvom rôznych prevencií, ktoré sa snažia zapôsobiť tak, aby jedinec nemal túžbu drogu vyskúšať.

V tomto mesiaci si pripomíname Medzinárodný deň bez fajčenia ku ktorému Informačné centrum mladých pripravilo prevencie pre žiakov a študentov základných a stredných škôl v spolupráci s Centrom Voľného Času Domček v Krupine. Na prevenciách sa zúčastnia aj klienti z resocializačného strediska Kráľová pri Zvolene.

Marihuana už na základných školách

Takmer 8% žiakov základných škôl denne fajčí, 9,2% si občas zapáli cigaretu. Najčastejšia spotreba je 5 až 10 cigariet.

Alkohol pije často 13,5% chlapcov a 10,2% dievčat. Nelegálne drogy skúsili 19% žiakov a 13,5% žiačok na základných školách a 30% šestnásťročných. Skúsenosti s marihuanou má 39,6%, čo u odborníkov vyvoláva rozhorčenie.

Pervitín už vyskúšalo 4,9%, extázu a anabolické stereody 3,2%, kokaín 2,5% a 3,9 percenta žiakov základných škôl nevedelo určiť typ drogy.

Zdroj: ICM

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM