Ilustračný obrázok k článku Matej (24) fotí s vášňou rally aj Košice: Na jeden svadobný záber však nevie zabudnúť :) FOTO vnútri
Zdroj: Fotoarchív/Matej Pliešovský

Matej (24) fotí s vášňou rally aj Košice: Na jeden svadobný záber však nevie zabudnúť :) FOTO vnútri

Matejovou vášňou je fotografovanie. Učarovalo mu tak, že sa dnes bez fotoaparátu nepohne ani na krok.

Lenka Fedorová Rozhovor
Lenka Fedorová Rozhovor

Matej (24) fotí s vášňou rally aj Košice: Na jeden svadobný záber však nevie zabudnúť :) FOTO vnútri

Matejovou vášňou je fotografovanie. Učarovalo mu tak, že sa dnes bez fotoaparátu nepohne ani na krok.

Ilustračný obrázok k článku Matej (24) fotí s vášňou rally aj Košice: Na jeden svadobný záber však nevie zabudnúť :) FOTO vnútri
Zdroj: Fotoarchív/Matej Pliešovský

Matej Pliešovský (24) je študentom Fakulty verejnej správy v Košiciach. Pred rokmi mu fotenie učarovalo natoľko, že dnes sa bez fotoaparátu ani nepohne. Vo svojej zbierke má nádherné fotky Košíc, no nepohrdne ani bláznivým fotením mladomanželov. Jeho láskou však zostáva fotenie športových podujatí.

Fotografovaniu sa venuješ už niekoľko rokov. Kedy si prvýkrát chytil do ruky fotoaparát a povedal si „Ja budem fotograf“ ?

Prvý raz som fotil len ako divák s naším rodinným fotoaparátom pred ôsmymi rokmi automobilový slalom v dedine Ruskov. Následne na to som zistil, že fotografovanie môže byť popri škole dobrým relaxom. Je príjemne vybehnúť von do prírody, keď je krásne slnečno. Príroda má svoje čaro v každom ročnom období. Objavil som ho, až keď som si kúpil moju prvú zrkadlovku a na jeseň sa prešiel lesnými cestami Bankova.

Každý fotograf má svoju obľúbenú oblasť, ktorú rád fotí. Ako je to u teba? Čo sa stáva najčastejšie terčom tvojho objektívu?

Fotím takmer všetko. Najčastejšie motošport, ktorý fotografujem aj pre mediálny tím. To je také hobby fotenie. No ponúkam aj svoje fotoslužby. Volávajú ma fotiť svadby, rôzne akcie v meste a jeho kluboch, portréty ľudí v prírode či v meste v nejakej zaujímavej lokalite s historickými budovami.

Najradšej však beriem len tak zrkadlovku do ruky a idem sa prejsť niekam do prírody alebo do mesta a fotím čo ma napadne. Následne sa z toho snažím vybrať nejakú zaujímavú fotografiu, ktorej v počítači ešte dopomáham úpravami, aby nezaujala len mňa, ale aj ľudí, ktorí ju uvidia.

Často chodievaš fotiť športové podujatia ako napr. rally. Nie je to nebezpečné? Na čo si treba dávať pozor?

Motorizmu sa venujem najčastejšie, nakoľko sa teší veľkému záujmu ľudí, ktorí jazdia a berú to ako víkendový adrenalínový relax po náročnom týždni v práci alebo v škole. Sám som začal pred pár rokmi súťažiť v tomto športe, hlavne v kategórii šprint a slalom.

Nedávno som zažil ako počas pretekov nabralo súťažné auto fotografa. Dostalo šmyk, a tak nekontrolovalo svoju jazdu. Fotograf sa doteraz lieči zo zlomeniny nohy, ktorú mu prerazilo. Ľudia si často myslia, že keď nás fotografov vidia ako sa pohybujeme po trati, tak nič nehrozí. Opak je pravdou. Aj my môžeme mať smolu, napriek tomu, že si dávame pozor.

Keď jazdec stratí kontrolu nad autom, je ťažké ho udržať. Vo väčšine prípadov to končí tzv. hodinami, no niekedy aj kolíziou. Preto musíme byť stále v pozore.

Čo ťa na fotení motošportu najviac láka?

Z pohľadu fotografa ma najviac láka akcia. Auto idúce veľkou rýchlosťou alebo šmýkajúce sa bokom do zákruty či okolo prekážky je pre fotografa motošportu najatraktívnejšie. Odkedy som prvý raz súťažne sadol za volant auta, pozerám sa na preteky úplne inak, viem o aké fotografie je hlavne záujem a aké zábery potešia jazdcov.

Auto sa snažím zachytiť najmä v skoku alebo šmyku. Neviem odolať záberom, keď súťažné auto so zadným náhonom BMW alebo najradšej staručká Lada upravená na rally idú bokom do zákruty.

Okrem športových podujatí často fotíš aj svadby. Stretol si sa už počas fotenia s nejakou kurióznou požiadavkou?

Ľudia majú veľa zaujímavých nápadov, najmä ak ide o predsvadobné fotenie. Pri jedných mladomanželoch som fotil situáciu, kde ženích vyskočil do vzduchu a nevesta ho chytila rukou pod krkom. Fotil som to dovtedy, kým výsledkom nebola fotografia, ako nevesta drží vo vzduchu ženícha pod krkom (vo fotogalérii foto č.11). Bolo to veľmi vtipné, ale zase bláznovstvá patria k svadbám.

Každý si rád pozrie medzi formálnymi fotografiami aj tie vtipné. Pri svadobných foteniach toho dá vymyslieť veľa. Napríklad ženích tlačiaci nevestu na fúriku, prílet ženícha k neveste na padáku niekde na lúke alebo nevesta stojaca v strede parkoviska či širokej cesty a ženích okolo nej vyšmykáva autom kruh.

Vo svojej zbierke máš aj nádherné fotky Košíc. Majú Košice fotografovi stále čo ponúknuť?

Naše mesto má vždy čo ponúknuť fotografovi. Stačí zobrať fotoaparát a ísť na Hlavnú. Historické budovy, ľudia, všetko vie dať podnet k foteniu. Napríklad zachytiť dôchodcov sediacich na lavičke alebo zamilované páriky prechádzajúce sa cez Mestský park či po Hlavnej pred starými budovami alebo kvety, vtáky, mestskú fontánu, všetko sa dá na fotografii zaujímavo zachytiť. Stačí sa len zastaviť počas prechádzky a pozorne sledovať dianie okolo seba a vyčkať na ten moment.

Máš vo fotografovaní taký svoj nesplnený sen, o ktorom snívaš?

Raz by som chcel nafotiť album plný zaujímavých fotografií z celého sveta. Precestovať štáty a pofotiť ich zaujímavosti. Snívam aj o tom, že raz by som fotil na majstrovstvách sveta buď veľkej ceny, no hlavne je mojím snom fotiť nejaké svetové majstrovstvá ako Rally Monte Carlo alebo Rally vo Francúzsku.

Matej robí nádherné fotky Košíc, jeho láskou je však rally
11
Galéria
Zdroj: Fotoarchív/Matej Pliešovský
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie