Kornel Kubík Rôzne

Prestížne ocenenie získal len 15-ročný Felix: Jeho nadácia zasadila viac ako 12 miliárd stromov

Jubilejný 40. ročník Medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm, ktorý v pondelok (7. 10.) slávnostne otvorili v bratislavskom Primaciálnom paláci, má prvého oceneného. Len 15-ročný Felix Finkbeiner sa stal laureátom pocty Ekotopfilmu.

Ilustračný obrázok k článku Prestížne ocenenie získal len 15-ročný Felix: Jeho nadácia zasadila viac ako 12 miliárd stromov
Foto: Kornel Kubík

Získal ho za svoj neuveriteľný entuziazmus v boji proti klimatickej kríze na svete. Chlapec z Mníchova sa zaradil medzi také domáce a svetové osobnosti ako napríklad Pavol Barabáš, Elena Siracká, monacké knieža Albert II., Václav Havel, bývalý viceprezident USA Al Gore či legendárny Jacques Yves Cousteau.

Na počiatku bola školská prezentácia

Nadácia Felixa Finkbeinera The-Plant-for-the-Planet vznikla ako detská iniciatíva v januári 2007, keď ako deväťročný pripravoval svoju školskú prezentáciu o klimatickej kríze. Inšpirovaný držiteľkou Nobelovej ceny za mier Wangari Maathai, ktorá v Afrike zasadila 30 miliónov stromov, vyjadril Felix na záver svojej práce myšlienku, že deti by mohli v každej krajine sveta vysadiť milión stromov.

Dnes je do tohto projektu zapojených viac ako 100.000 detí a nadácia má po celom svete vyše 20.000 detských ambasádorov. Deťom sa k dnešnému dňu podarilo zasadiť už viac ako 12 miliárd stromov. Z malej školskej domácej úlohy sa stalo celosvetové hnutie so zastúpením v OSN.

Podporuje ho zakladateľ Apple aj kráľovná

Felixa a jeho spolupracovníkov v ich úsilí podporujú desiatky významných svetových politikov, osobností verejného a kultúrneho života i viacerí prezidenti a panovníci. Medzi nich patria napríklad kráľovná Lesotha 'Masenate Mohato Seeiso, herec Harrison Ford, topmodelka Gisele Bündchen, knieža Albert II., španielsky princ Felipe, tenista Michael Stich, zakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak a ďalší.

„Felix sa na slávnostnom odovzdávaní pocty Ekotopfilmu nemohol zúčastniť osobne. Cenu však zaňho z rúk zakladateľa Ekotopfilmu Pavla Líma prevzala ambasádorka jeho nadácie z Viedne, 15-ročná Nellie,“ TASR informovala za organizátorov festivalu Jana Vavriňáková.

Organizátori festivalu udeľujú poctu Honour of Ekotopfilm od roku 1998 osobnostiam za mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné vedecké objavy, humánne či kultúrne aktivity alebo za celoživotné dielo v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti.

Foto: Facebook

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM