Jaroslav Dodok Rôzne

Obvinenia učiteľov voči riaditeľke: V škole si zriadila byt, zamestnáva vlastnú rodinu

Sťažnosť so závažnými obvineniami voči riaditeľke Základnej školy v Branči v okrese Nitra spísalo niekoľko súčasných aj bývalých učiteľov školy.

Ilustračný obrázok k článku Obvinenia učiteľov voči riaditeľke: V škole si zriadila byt, zamestnáva vlastnú rodinu
Foto: Jaroslav Dodok

Riaditeľke Márii Mlynekovej okrem iného vyčítajú, že vraj zamestnala ako učiteľov svojho syna aj manžela, zriadila si v priestoroch školy súkromný byt a využíva žiakov na prácu, ktorú má vykonávať školník.

Na škole podľa nich vládne atmosféra psychického nátlaku a zastrašovania. „Z 15-tich učiteľov v priebehu tohto školského roka odišlo sedem ľudí. To o niečom svedčí,“ povedali pri osobnom stretnutí dve učiteľky, ktoré si želali zostať v anonymite. Podnet s 15-timi bodmi zaslali učitelia obci, Ministerstvu školstva SR, Štátnej školskej inšpekcii a Najvyššiemu kontrolnému úradu SR. Riaditeľka Mlyneková sa k obvineniam odmietla vyjadriť.

Obec sa tým nebude zaoberať

Ministerstvo školstva odstúpilo podanie na priame vybavenie Obecnému úradu Branč a Obvodnému úradu Nitra, odboru školstva. Starosta Eduard Gulka povedal, že obec sa podnetom nebude zaoberať, pretože ju nepokladá za oprávnenú. „Je tam Rada školy. Pokiaľ tá uzná, nech sa tým zaoberá,“ uviedol. Obvodný úrad reagoval, že zaradí školu v Branči do zoznamu kontrolovaných subjektov. Podnetom sa bude zaoberať odbor školstva.

Syn s množstvom úloh

Učitelia v e-mailovej sťažnosti píšu, že zamestnávaním rodinných príslušníkov a ich netransparentným finančným ohodnocovaním riaditeľka má porušovať zákon o verejnej službe. „Riaditeľkin syn učí telesnú výchovu, informatiku, vedie krúžky, robí triedneho učiteľa, výchovného poradcu, správcu počítačovej siete na škole a zamestnala ho aj ako školníka. Za všetko zrejme berie príplatky,“ hovoria učiteľky.

Ďalšie obvinenia učiteľov

Zároveň tvrdia, že Mlyneková má využívať priestory školy na súkromné účely, čím vraj nezákonne využíva štátne prostriedky na energie. „Zrušila kabinet oproti riaditeľni, nasťahovala si tam nábytok a zriadila kvázi garsónku. Niekedy tam prespáva ona, niekedy jej syn,“ poukázali. Ako ďalej dodali, na bežné práce školníka vraj využíva žiakov ôsmeho ročníka počas vyučovania. „Prepustila školníka, papierovo napísala túto pracovnú pozíciu na syna, ale prácu vykonávajú deti. Jej obhajoba je, že sa aspoň naučia pracovať,“ hovoria učiteľky.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM