Jaroslav Dodok Rôzne

Šikana na školách: Ako spoznáte prenasledovateľa?

Surové bitky, vyhrážky, deptanie. Aj toto je na programe dňa na slovenských základných či stredných školách. Šikanovanie znamená pre obete neopísateľné peklo a dokáže im zmeniť život. Samotným žiakom sa rozviazal jazyk a vytypovali tak 5 najčastejšíc

Šikanovanie žiakov sa najčastejšie uskutočňuje ústnou formou, napríklad posmievaním, ironizovaním, vyhrážaním, ale aj nadávaním či nekomunikovaním. Menej časté sú jeho fyzické podoby. Vtedy prichádza na kopance či facky.

[size=14][color=#cc0000]­Pozrite si aj motivačný odkaz pod článkom![/color][/si­ze]

** „O šikanovaní hovoríme vtedy, keď jedno alebo skupina detí hovorí inému dieťaťu škaredé a nepríjemné veci, bije ho, kope, vyhráža sa mu, zamyká ho v miestnosti a podobne.** Tieto incidenty sa môžu opakovať a pre šikanované dieťa je ťažké, aby sa samo ubránilo. Ako šikanovanie môžu byť označené tiež opakované posmešky alebo nepekné poznámky o rodine,“ konštatujú experti.

Treba však zdôrazniť, že nie každá šarvátka je už šikanovaním. Dôležité je rozlišovať aj medzi jednotlivými stranami, ktoré sa zúčastňujú sporu.

[blockquote]„Za šikanovanie obvykle nepovažujeme občasnú bitku, alebo hádku približne rovnako fyzicky vybavených súperov,“ upozorňujú ostrieľaní odborníci. O šikanovaní teda hovoríme vtedy, ak je obeť z nejakého dôvodu bezbranná – buď pre fyzickú slabosť, či neobratnosť, pre svoju izolovanosť v kolektíve, pre svoje psychické zvláštnosti. [/blockquote]

[size=14][color=#cc0000]­Žiakmi uvedené najčastejšie spomínané „vlastnosti agresora“:[/co­lor][/size]

 1. v mnohých prípadoch ide o fyzicky zdatných chlapcov (dievčatá nie sú výnimkou), niekedy sa však spojí inteligencia s bezohľadnosťou a krutosťou a vyváži nedostatok telesnej sily
 2. šikanovania sa dopúšťajú väčšinou sebaistí jedinci
 3. túži ovládať druhých, bezohľadne sa presadzovať
 4. drzo sa správa k dospelým aj k rovesníkom
 5. má tendenciu prekračovať normy spoločenského správania

[size=14][color=#cc0000]­Z vlastností „obete šikanovania“ uvádzajú študenti napríklad tieto[/size]

 1. dieťa tiché, citlivé, slušné, plaché, bojazlivé,
 2. menej fyzicky zdatné, neschopné pobiť sa,
 3. odlišuje sa od svojich rovesníkov,
 4. dieťa osamelé, bez kamarátov,
 5. dieťa odlišnej rasy, kultúry, jazyka, náboženstva,
 6. prichádza do sfomovaného kolektívu

S deťmi, ktoré sa stali obeťami je potrebné pracovať veľmi citlivo. Zvlášť sa musíme vyvarovať toho, aby sme im nenaznačili, že sú šikanovaním nejako vinné. Žiadne dieťa si nezaslúži, aby bolo šikanované.

Obeť, ako sa ukazuje, zvyčajne tento stav dlhší čas trpí, nerozpráva o ňom a o svojom prežívaní, trápi sa, nedokáže sa sústrediť na vyučovanie, je nepozorná, smutná, má slabšie študijné výsledky, reaguje pasívne alebo agresívne na okolie, postupne sa výrazne znižuje jej sebavedomie a sebaistota, jej komplexy menejcennosti sa prehlbujú, neverí si a zlyháva vo viacerých činnostiach.

Michaela Ertlová Zdroj: http://www.prevenciasikanovania.sk Foto: aktuality.sk

Šikana na školách: Ako spoznáte prenasledovateľa?
1
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM