Absolventov VŠ je viac ako miest, kde treba diplom. Ktoré odbory sa oplatí študovať?

V súčasnosti je pracovných miest, kde firmy požadujú vysokoškolský diplom, o 67.000 menej, ako je samotných absolventov. Pracovať vo vyštudovaných odboroch zostávajú veterinári, informatici a právnici. Naopak, iba tretina študentov humanitných vied robí to, čo vyštudovala. Aký má byť ďalší vývoj?

Kornel Kubík
Ilustračný obrázok k článku Absolventov VŠ je viac ako miest, kde treba diplom. Ktoré odbory sa oplatí študovať?
Zdroj: Dnes24.sk

V roku 2023 budú zamestnávatelia najviac potrebovať vyštudovaných mechanikov, energetikov a elektrotechnikov. Údaje prezentovali zástupcovia ministerstva školstva a Centra vedecko-technických informácií (CVTI) SR pri príležitosti dnešnej národnej konferencie pod názvom Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti.

Ako informoval Peter Obdržálek z CVTI, v roku 2023 bude ekonomicky aktívnych absolventov o 127.000 viac ako v súčasnosti, pracovných miest bude však iba o 83.000 viac. Obdržálek poukázal na nárast disproporcie medzi získaným vzdelaním a pracovnými ponukami, ktoré umožnia pôsobiť v oblasti, ktorej sa študenti venovali na škole.

„V priebehu nasledujúcich rokov by malo pribudnúť 53.000 absolventov spoločensko-vedných odborov, takmer polovica z nich si uplatnenie však nenájde,“ uviedol Obdržálek.

Vyhľadávaní budú najmä absolventi technických škôl. „Už dnes chýba 5.500 inžinierov a v roku 2023 bude chýbať 20.000 absolventov vysokých škôl s technickým zameraním,“ spresnil Obdržálek.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler na konferencii pripomenul, že vysoké školy musia v súčasnosti odpovedať na výzvy, ktoré priniesla moderná doba, či už v oblasti zelených technológií, energetiky, biomedicíny či biochémie.

V tejto súvislosti poukázal aj na portál lepsieskoly.sk, ktorý bol dnes predpoludním spustený. Portál určený stredoškolákom prináša z dát pochádzajúcich zo Sociálnej poisťovne i prieskumu CVTI prehľad o uplatniteľnosti absolventov vysokých škôl na trhu práce i rozdiely v priemerných platoch, ktoré dosahujú študenti rôznych typov fakúlt. Zaoberá sa prognózou vývoja v uplatnení študentov vysokých škôl.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR